Legislacja
1 komentarz

Ministerstwo ws. tzw. sekundników

29 maja 2017

Ministerstwo ws. tzw. sekundników
Józef Lassota, poseł na Sejm RP (fot. Biuro Poselskie)

Jak poinformował resort infrastruktury - minister Andrzej Adamczyk podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Rozporządzenie podpisał również, w porozumieniu, minister spraw wewnętrznych i administracji. W informacji czytamy: - Nowelizacja umożliwia organom zarządzającym ruchem (Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, marszałek województwa, starosta, prezydent miasta na prawach powiatu) stosowanie wyświetlaczy czasu (tzw. sekundników). Przepisy wchodzą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W pierwszych dniach listopada 2016 r. zakończone zostały konsultacje publiczne projektu rozporządzenia, przypomnijmy regulacji dotyczących tzw. sekundników w dotychczasowym stanie prawnym nie było. Wówczas o komentarz poprosiliśmy posła Józefa Lassotę, który od lat optował za zmianą takiego stanu prawnego. Mimo, iż w projekcie nie zapisano obowiązku stosowania wyświetlaczy czasu na skrzyżowaniach wyposażonych w sygnalizację, jednak dopuszczał ją. To bardzo ważna dla bezpieczeństwa ruchu drogowego decyzja resortu. Poseł powiedział co następuje: - To bardzo dobrze, że Minister Infrastruktury i Budownictwa został przekonany o potrzebie wprowadzenia przepisów, które stwarzają legalną możliwość stosowania liczników czasu przy sygnalizacji świetlnej. Liczniki takie stosowane są w wielu polskich miastach, także w Krakowie. Licznik czasu daje bardzo ważną informację dla kierujących pojazdami, która pozwala na bardziej przewidywalne zachowanie się na drodze. A to przecież przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drodze, a szczególnie na skrzyżowaniach, w tym także bezpieczeństwa pieszych. Opinie o konieczności stosowania takich rozwiązań wyrażane były przez liczne środowiska kierujących pojazdami i a także odpowiadających za bezpieczeństwo ruchu na drogach. Są też dobre przykłady innych państw. Byłem więc przekonany do działań na rzecz uregulowania prawnego takich rozwiązań. Dlatego występowałem z interpelacjami poselskimi, moje biuro poselskie zbierało internetowe opinie i udało się. Cieszę się, że mogłem przyczynić się do tego, by doprowadzić do zmiany legislacji poprawiającej bezpieczeństwo na drogach. Czekamy na publikację rozporządzenia. (jm)

  • Jan Kowalski Zgłoś nadużycie Cytuj
    5 czerwca 2017, 02:21

    Kiedyś u nas "Znawcy" wprowadzili usprawnienie sygnalizacji świetlnej. Ich zdaniem lepiej będzie jak sygnał żółty przed zielonym będzie trwał 2 sekundy a co tam niech się ludzie nie stresują no i poprawić to miało BRD. No i wprowadzili te 2 sek żółtego przed zielonym. Nastąpiło drastyczne pogorszenie BRD bo kierujący startowali na żółtym czego nie przewidziano w programie sterującym sygnalizacją świetlną. Pieronem zmieniono ten czas na jedną sekundę by kierujący nie byli w stanie przewidzieć kiedy zielone wyświetlą no ta jedna sekunda obowiązuje do teraz. Panie Lasota od lat Pan optujesz za sekundnikami, tylko czy Pan się na tym znasz?? Wywalczyłeś Pan to co wcześniej pieronem zmieniono - kierujący wiedzieli że za 2 sek będzie zielone , a Pan im zapewnia wiedzę że za 60,59,58, ....... ,3 sek będzie zielone. Dzięki licznikom warunki na skrzyżowaniu się zasadniczo zmieniają, teraz mogę na zielonym wjechać na skrzyżowanie z prędkością np. 50 km/h. Czy to uwzględniono w przepisach odnośnie sterowania sygnalizacją ?? Panie dotychczas czas między zielony był liczony dla pojazdów wjeżdżających na zielonym po zatrzymaniu. Pan żeś umożliwił wjazd na zielonym z powiedzmy 50 km/h czy to uwzględniono !!!------------ Panie jak te warunki (sekundniki) się uwzględni to czas cyklu sygnalizacji się musi wydłużyć, spadek przepustowości skrzyżowania !!!!

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Wymagane pola zostały oznaczone symbolem *. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu Prawo Drogowe. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek.