Statystyka
0 komentarzy

Agresywny kierowca zagrożeniem w ruchu drogowym

11 kwietnia 2017

Agresywny kierowca zagrożeniem w ruchu drogowym
„Rzeczpospolita” – „Agresywni kierowcy trafią na badania psychologiczne”

„Rzeczpospolita” podjęła nadzwyczaj ważne zagadnienie agresji na drogach. Agresywni kierowcy trafią na badania psychologiczne - twierdzi redakcja dziennika. Problem jest. Na sposobami jego rozwiązania od lat trwają, ostatecznie bezskuteczne - dyskusje. Tymczasem fundacja koncernu VINCI Autoroutes opublikowała 4. edycję Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy. Pomieszczono tam także statystyki dotyczące roku 2017 i dotyczące właśnie odnotowanej agresji na drodze.

- Niebezpieczne i niekulturalne zachowanie zawsze przypisuje się innym: samozadowolenie Europejczyków przeważa nad samokrytyką – to pierwszy, niestety smutny wniosek. -80% Europejczyków (76% polskich kierowców) przyznaje, że zdarzyło im się już bać agresywnego zachowania innego kierowcy, przy czym obawa ta jest szczególnie silna we Francji i na Słowacji (86%), a nieco mniejsza w Holandii (65 %). -Europejczycy są bardzo krytyczni wobec swoich rodaków, Polacy również, a nawet bardziej niż średnia. 83% Europejczyków (89% Polaków) używa przynajmniej jednego negatywnego określenia, aby opisać styl jazdy swoich rodaków: są oni "nieodpowiedzialni" według 45% Europejczyków (65% Polaków, co stanowi rekord), "zestresowani" według 36% Europejczyków (20% Polaków), "agresywni" według 33% respondentów (36% w Polsce), a nawet "niebezpieczni" zdaniem 26% Europejczyków (33% Polaków). Jedynie 9% polskich kierowców uważa swoich rodaków za "uważnych", co stanowi rekordowo niski poziom w skali Europy (15% Europejczyków jest podobnego zdania). -Z kolei z dużo większą pobłażliwością oceniają oni swoją własną jazdę - 97% Europejczyków (98% Polaków) przypisuje sobie przynajmniej jedną pozytywną cechę. Europejczycy uważają się przede wszystkim za uważnych(74%, a 69% w Polsce), spokojnych (54%, a 60% w Polsce) czy też uprzejmych (27% w porównaniu z 35% w Polsce).Dużo rzadziej kwestionują oni swoje własne zachowanie(jedynie 14% Europejczyków i Polaków używa negatywnego określenia mówiąc o swoim własnym zachowaniu). 10% spośród nich przyznaje jednak, że są zestresowani za kierownicą (12% w Polsce), a nawet agresywni (3%, a 2% w Polsce). Jedynie 1% spośród nich uważa się za nieodpowiedzialnych lub niebezpiecznych za kółkiem.

-Agresja jest zachowaniem wyraźnie widocznym na drogach. 54%Europejczyków i 40% Polaków przyznaje, że zdarza im się obrzucać obelgami innych kierowców. 43% Polaków (i 46% Europejczyków) przyznaje również, że zdarza im się nadużywać klaksonu pod adresem denerwującego ich kierowcy, 21% przyznaje się do wyprzedzania prawą stroną na autostradzie (31% w Europie), a 24% celowo jedzie w bardzo bliskiej odległości za irytującym ich kierowcą (31% w Europie). 26% polskich kierowców (w porównaniu z 15% Europejczyków) przyznaje się do wysiadania z auta w celu rozmówienia się z drugim kierowcą, przy czym praktyka ta jest również rozpowszechniona we Włoszech (25%).

Jak walczyć z agresją na drodze? Po pierwsze trzeba nie dać się sprowokować takiemu osobnikowi, nie wchodzić w dyskusje. I niewątpliwie zgłaszać takie przypadki stosownym służbom. Policja uruchamia specjalne numery telefonów lub adresy e-mail do zgłaszania takich właśnie sytuacji. Mając np. nagranie można doprowadzić do ukarania takiej osoby. Za agresywne zachowania na drodze poczytywane są: zbyt szybka jazda, bliskie podjeżdżanie do innego pojazdu, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu lub jazda slalomem, zbyt bliskie podjeżdżanie do innego pojazdu, celowe zajeżdżanie drogi oczywiście także: nagłe hamowania jako „ostrzeżenia”, umyślne blokowanie przejazdu, miganie światłami, słowne groźby czy gesty i wreszcie rękoczyny. Pamiętajmy, że są to uczestnicy ruchu drogowego stwarzający potencjalne niebezpieczeństwo, mogą być im nawet odebrane prawa jazdy. (jm)

Słowa kluczowe agresja kultura jazdy
Brak komentarzy do tego artykułu. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Wymagane pola zostały oznaczone symbolem *. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu Prawo Drogowe. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek.