Przegląd prasy
Pracodawca zweryfikuje ważność prawa jazdy

Pracodawca zweryfikuje ważność prawa jazdy

23 maja 2024

We francuskiej przestrzeni internetowej działa nowa, bezpieczna i łatwa w działaniu usługa/portal on-line Verif Permis, która umożliwia pracodawcom w publicznym transporcie drogowym osób lub rzeczy sprawdzenie, czy ich pracownicy-kierowcy posiadają ważne prawo jazdy.

Polski transport drogowy upada! To nasza wspólna sprawa!

Polski transport drogowy upada! To nasza wspólna sprawa!

23 maja 2024

Polscy przewoźnicy apelują o wsparcie. Apel dostępny na: www.wspolnasprawatransportowa.pl Prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska Maciej Wroński mówi: - Z dużym zaskoczeniem przyjmuję kolejne liczne informacje, że wnioski o upadłość składają przedsiębiorcy, którzy ze względu na sytuację finansową, profesjonalizm działania i skalę prowadzonej działalności byli wzorem nie tylko polskich, lecz także i dla zagranicznych konkurentów – mówi Prezes Maciej Wroński.

Będzie nowy wiceminister ds. transportu

Będzie nowy wiceminister ds. transportu

22 maja 2024

W Ministerstwie Infrastruktury w najbliższym czasie powinno dojść do powołania nowego wiceministra. Powodem zmian jest wczorajszy wybór Pawła Gancarza - dotychczasowego (powołanego 20 grudnia 2023 r. - na stanowisko marszałka województwa dolnośląskiego. Przypomnijmy wiceminister odpowiadał za transport drogowy, drogi publiczne i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Nie czekaj, twórz korytarz życia! - apeluje GDDKiA

Nie czekaj, twórz korytarz życia! - apeluje GDDKiA

21 maja 2024

GDDKiA przypomina i apeluje: Od grudnia 2019 r. obowiązują przepisy dotyczące korytarza życia na drogach. Większość kierowców potrafi się do nich zastosować. Niestety, czasem słyszymy o wykorzystywaniu korytarza życia do jazdy pod prąd, by uwolnić się z zatoru. To niedopuszczalne! To ogromne zagrożenie nie tylko dla poszkodowanych w wypadku, ale również dla pozostałych uczestników ruchu.

Kosztowny i od 10 lat wciąż w budowie

Kosztowny i od 10 lat wciąż w budowie

21 maja 2024

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę - jak to oceniają - jednego z najistotniejszych dla obywateli systemów informatycznych - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Przypomnijmy - od ponad 10 lat wciąż jest w budowie. Kontrolerzy oceniają, iż to system kosztowny.

Tramwaj w komunikacji miejskiej

Tramwaj w komunikacji miejskiej

17 maja 2024

Wraca tramwaj. - Bardzo się cieszę, że po ponad 50 latach tramwaj wrócił na ten odcinek Mokotowa - pomiędzy ulicą Czerniakowską a Belwederską. Ta trasa jest oczywiście odnogą tramwaju na Wilanów, którą intensywnie budujemy. Również na ulicy Gagarina trwają ostatnie, drobne prace wykończeniowe, ale tramwaje mogą już bezpiecznie i komfortowo wozić pasażerki i pasażerów - mówił Rafał Trzaskowski podczas inauguracji nowej trasy tramwajowej.

DOP? MTON?

DOP? MTON?

13 maja 2024

W naszych zatłoczonych miastach buspasy, to rozwiązanie niezwykle istotne dla nas wszystkich, korzystamy z udogodnień, które niosą. O tym już wiemy, ale czy dopiski typu DOP, czy MTON są dla nas równie czytelne? Dopiski „DOP” czy „MTON” pojawiają się jako tabliczki pod znakami F-10 czy D-11, D-12. A na nich wykaz dopuszczonych do korzystania z tymi pasami ruchu - pasa ruchu dla autobusów przecież. Często jednocześnie na tych pasach pojawia się oznakowanie poziome także z tymi skrótami. Co oznaczają?

Motocykliści uważajcie na drogach!

Motocykliści uważajcie na drogach!

9 maja 2024

Jak informuje Polska Agencja Prasowa - na podstawie danych Komendy Głównej Policji - od 1 stycznia do 5 maja 2024 na polskich drogach doszło do 459 wypadków z udziałem motocyklistów. - Od początku roku na polskich drogach zginęło 53 motocyklistów, ranne zostały 484, siedmiu w czasie długiego majowego weekendu - przekazał PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zwolnij – niebezpieczny punkt

Zwolnij – niebezpieczny punkt

7 maja 2024

Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik przygotowało pilotażową akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Zwolnij – niebezpieczny punkt”, której celem jest ostrzeganie kierowców przed szczególnie niebezpiecznymi miejscami na drodze. Akcja potrwa od 6 maja do 2 czerwca 2024 r.

„Na drogach jesteśmy z bliźnimi”

„Na drogach jesteśmy z bliźnimi”

26 kwietnia 2024

Na najbliższą niedzielę - 28 kwietnia br. - przypada XVIII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Jej hasło - „Na drogach jesteśmy z bliźnimi”. Ksiądz dr Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców apeluje do kierowców, pieszych, rowerzystów i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

- Ważnym elementem walki o poprawę brd są zmiany prawne - podkreśla Dariusz Klimczak

- Ważnym elementem walki o poprawę brd są zmiany prawne - podkreśla Dariusz Klimczak

24 kwietnia 2024

W Ministerstwie Infrastruktury w dniu wczorajszym - 22 kwietnia 2024 r. - odbyło się posiedzenie plenarne KRBRD. Głównym przedmiotem obrad była analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w okresie od stycznia do kwietnia 2024 r. oraz przedstawienie realizowanych i zaplanowanych działań członków. Dariusz Klimczak, minister infrastruktury i przewodniczący KRBRD podkreślił znaczenie działań edukacyjnych oraz inicjowania prac nad tworzeniem i stanowieniem prawa. 

Fałszywe mandaty z fotoradaru

Fałszywe mandaty z fotoradaru

22 kwietnia 2024

GITD ostrzega przed fałszywą korespondencją informującą o ukaraniu mandatem karnym wraz z wezwaniem do dokonania płatności za wykroczenie drogowe, zarejestrowane przez system CANARD. Po pierwsze pamiętajmy: - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym nie wysyła wezwań z numerem rachunku bankowego do opłacenia mandatu karnego. 

Ruch drogowy współdzielimy także z rolkarzami i wrotkarzami

Ruch drogowy współdzielimy także z rolkarzami i wrotkarzami

18 kwietnia 2024

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się już w sobotę 20 kwietnia. Uczestnicy tradycyjnie spotkają się przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, a stamtąd ruszą na trasę, która wytyczona została ulicami Śródmieścia, Mokotowa, Ochoty i Woli.

Przemówienie Małopolskiej Rady BRD w Dublinie

Przemówienie Małopolskiej Rady BRD w Dublinie

18 kwietnia 2024

16 kwietnia br. w Dublinie odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowana przez Komisję Europejską. Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Katarzyna Dobrzańska-Junco została zaproszona do wystąpienia i przedstawienia działalności Rady pod kątem prewencji i zastosowania bezpiecznego systemu oraz propozycji holistycznego podejścia do ofiar wypadków drogowych oraz przedstawienia konkretnych rozwiązań potrzebnych ofiarom wypadków (podobna tematyka została przez Radę przedstawiona miesiąc temu na Światowym Forum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ w Genewie).

European Commission. EU Road Safety Conference 2024

European Commission. EU Road Safety Conference 2024

18 kwietnia 2024

W Dublinie odbyła się Konferencja UE ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2024. Celem wiodącym była wymiana doświadczeń na temat postępów we wdrażaniu podejścia opartego na bezpiecznym systemie i osiągnięciu celu, jakim jest zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do 2030 r. W wydarzeniu uczestniczył sekretarz Krajowej Rady BRD Konrad Romik, informował na temat działań podjętych w ostatnich latach, które doprowadziły do znaczącego spadku liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce.

Resort infrastruktury zaprasza młodzież

Resort infrastruktury zaprasza młodzież

16 kwietnia 2024

Ministerstwo Infrastruktury głośno potwierdza: BY BYŁO BEZPIECZNIEJ NA DROGACH STAWIAMY NA EDUKACJĘ! W resorcie rozpoczęto cykl lekcji dla młodzieży o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym – zarówno w charakterze pieszego, rowerzysty, jak i kierującego hulajnogą elektryczną.

Wyróżnienie dla PRAWA DROGOWEGO@NEWS

Wyróżnienie dla PRAWA DROGOWEGO@NEWS

15 kwietnia 2024

W minionym tygodniu odbyły się uroczyste, niezwykłe w swojej oprawie obchody jubileuszu 10-lecia Związku Pracodawców TRANSPORT I LOGISTYKA POLSKA - organizacji zrzeszającej firmy z branży transportowej. Redakcja PRAWA DROGOWEGO@NEWS z dumą informuje, iż wyróżniona została statuetką „Zasłużony dla TLP”.

Pęknięta szyba i…

Pęknięta szyba i…

3 kwietnia 2024

Pęknięta szyba w samochodzie - ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie. Eksperci TUZ Ubezpieczenia mówią o szkodach komunikacyjnych. Informują, iż około 30 proc. związanych było z uszkodzeniami szyb. To dość częste szkody. 

Mamy wspaniały most pieszo/rowerowy

Mamy wspaniały most pieszo/rowerowy

29 marca 2024

Ma 452 metrów długości, łączy Śródmieście z Pragą, z jednego brzegu Wisły na drugi można nim przejść w 6 minut. Po dwóch latach od rozpoczęcia prac, na miesiąc przed terminem, otwarty został most pieszo-rowerowy w Warszawie. W pierwszym, wieczornym spacerze po nowo wybudowanej przeprawie wziął udział prezydent Rafał Trzaskowski i tłumy mieszkanek i mieszkańców stolicy.

Paweł Woźniak p.o. GDDKiA

Paweł Woźniak p.o. GDDKiA

12 marca 2024

Prezes Rady Ministrów, z dniem 8 marca 2024 r., na wniosek ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, powierzył Pawłowi Woźniakowi pełnienie obowiązków Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.