Statystyka
Na drogach niebezpieczniej

Na drogach niebezpieczniej

20 maja 2024

Jak właśnie doniosła stacja TVN24 w związku z alarmującymi statystykami policyjnymi wskazującymi, iż po latach poprawy znów rośnie liczba wypadków, zabitych i rannych, że załamał się pozytywny trend z ostatnich lat, gdy liczby te spadały, a bezpieczeństwo się poprawiało Komendant Główny Policji Marek Boroń powołał specjalny zespół, który ma diagnozować przyczyny sytuacji i zaproponować rozwiązania.

Przestępstwo „niedostatecznie rozpoznane”

Przestępstwo „niedostatecznie rozpoznane”

9 maja 2024

Francuska policja zwraca uwagę na niedostatecznie rozpoznane groźne przestępstwo - prowadzenia pojazdów jednocześnie zarówno przez kierowców pijanych, jak i pod wpływem narkotyków. Problem prowadzenia pojazdów pod wpływem jednoczesnego spożycia alkoholu i narkotyków stał się we Francji przedmiotem intensywnej debaty publicznej. W kwietniu br. włączył się do niej minister spraw wewnętrznych, stwierdzając, że szczególne przestępstwo polegające na prowadzeniu pojazdu pod podwójnym wpływem alkoholu i narkotyków „pozostaje niedostatecznie rozpoznane”.

Konfiskata nie tak całkiem martwym prawem

Konfiskata nie tak całkiem martwym prawem

8 maja 2024

Naszych Czytelników zapytaliśmy: - Jak oceniasz obowiązującą konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom? 45% ocenia, że to będzie martwe prawo. Tymczasem według danych Komendy Głównej Policji do 26 kwietnia br. funkcjonariusze tymczasowo zajęli 934 pojazdy mechaniczne na podstawie przepisów o konfiskacie aut.

W porównaniu z ubiegłym rokiem jest źle - analizują policjanci

W porównaniu z ubiegłym rokiem jest źle - analizują policjanci

6 maja 2024

Wielka Majówka 2024 już poza nami. Pogoda rewelacyjnie dopisywała, kierowcy masowo wyruszyli na drogi. Policja już dokonała podsumowań bezpieczeństwa, z których wynika, iż w ten bardzo przedłużony weekend (30 kwietnia - 4 maja br.) miało miejsce 346 wypadków drogowych, zginęły w nich 32 osoby, 399 zostało rannych. Kolejne statystyki: w sumie 453 wypadki, w których zginęło 37 osób, a 587 zostało rannych. Mimo powszechnych apeli policjanci zatrzymali ponad 1500 nietrzeźwych kierowców. - W porównaniu z zeszłym rokiem już jest źle. - podsumowano.

Majówka na drogach - bezpieczniejsza niż myślisz!

Majówka na drogach - bezpieczniejsza niż myślisz!

26 kwietnia 2024

Długi majowy weekend to czas wypoczynku i jednocześnie wzmożonego ruchu na drogach. Cieplejsze dni sprzyjają aktywności motocyklistów, rowerzystów oraz pieszych i niestety przekraczaniu dozwolonych prędkości. Niemniej majówka, w statystykach bezpieczeństwa, nie odbiega w sposób szczególny od pozostałych weekendów a średnia liczba wypadków i ofiar jest nawet niższa - wynika z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Dziś Europejski Dzień Kontroli Prędkości

Dziś Europejski Dzień Kontroli Prędkości

16 kwietnia 2024

Dziś, 16 kwietnia, obchodzimy EUROPEJSKI DZIEŃ KONTROLI PRĘDKOŚCI. Tego dnia spodziewajmy się na drogach większej liczby policjantów wyposażonych w mierniki prędkości. Pamiętajmy, że kierując pojazdem, odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo ale także innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci zwracają się z apelem o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Niezmiennie apelują: Powinniśmy jeździć z bezpieczną prędkością.

Czy Polacy będą oszczędzać na oponach?

Czy Polacy będą oszczędzać na oponach?

8 kwietnia 2024

Niepewna sytuacja ekonomiczna, związana m.in. z rosnącą inflacją, istotnie wpłynęła na decyzje zakupowe konsumentów. Czy oszczędzamy na zakupie ogumienia? W raporcie „Jakie opony kupują Polacy? Prognozy na 2024 rok” Oponeo.pl S.A. przygląda się koszykom zakupowym i wskazuje najważniejsze tendencje na rynku.

Przepadek auta. Pierwsze dane

Przepadek auta. Pierwsze dane

28 marca 2024

Zmienione regulacje dotyczące konfiskaty pojazdu kierowcom pod wpływem alkoholu lub środków odurzających obowiązują od 14 marca br. To kolejna ostra sankcja dla decydujących się na jazdę po spożyciu czy użyciu. Teraz muszą pamiętać także o surowej sankcji jaką niewątpliwie jest konfiskata auta. Zbyt wcześnie na podsumowania, ale warto zacytować pierwsze informacje policjantów. Eksperci podkreślają, że to surowy, ale ważny instrument prawny. Czy będzie skuteczny?

Ilu rannych w wypadku poczeka na leczenie w ramach NFZ?

Ilu rannych w wypadku poczeka na leczenie w ramach NFZ?

18 marca 2024

Każdego roku dziesiątki tysięcy osób zostaje rannych w wypadkach na polskich drogach – w 2023 r. policja naliczyła ok. 24 tys. poszkodowanych. Dojście do zdrowia na ścieżce NFZ może trwać miesiącami, np. na wizytę u ortopedy czeka się ponad pół roku. W powrocie do zdrowia kierowcom i pasażerom może pomóc specjalne ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje m.in. organizację i rozliczenie wizyt u lekarzy i wsparcie psychologiczne w związku z zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Kobiety za kierownicą? Statystki mówią same za siebie

Kobiety za kierownicą? Statystki mówią same za siebie

8 marca 2024

Chociaż stereotypy dotyczące płci wciąż są żywe, to analizy Instytutu Transportu Samochodowego nie pozostawiają złudzeń: kobiety wypadają zdecydowanie korzystniej w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Jeżdżą wolniej, przestrzegają przepisów ruchu drogowego, zachowują większą kulturę na drodze, nie podejmują niepotrzebnego ryzyka, są dużo bardziej odpowiedzialne i co najważniejsze - powodują mniej wypadków!

20% wzrost wypadków na przejazdach drogowo-kolejowych

20% wzrost wypadków na przejazdach drogowo-kolejowych

19 lutego 2024

Dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego w trakcie Forum Bezpieczeństwa Kolejowego 2023 informował: - Na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 189 wypadków (181 w 2022 r.) z 40 ofiarami śmiertelnymi. Rok do roku liczba wypadków na wszystkich przejazdach wzrosła o ponad 4%. Jednak na przejazdach kat. D (zabezpieczone wyłącznie krzyżem św. Andrzeja lub krzyżem św. Andrzeja i znakiem Stop) liczba wypadków wzrosła o niemal 20% (ze 101 do 121). Jest zapowiedź nowych systemów monitorowania i rejestracji.

Drogi 2023/2024

Drogi 2023/2024

16 lutego 2024

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała aktualną statystykę drogową. GDDKiA odpowiedzialna jest za przygotowanie inwestycji od etapu koncepcyjnego do etapu końcowego, czyli nadzoru nad budową, a w następnej kolejności zapewnienie płynności ruchu i bezpieczeństwa podróżnych poprzez odpowiednie utrzymanie. Jednocześnie zarządza siecią dróg krajowych o łącznej długości około 17 800 km, w tym drogami szybkiego ruchu o długości 5102,3 km, na co składa się 1849,2 km autostrad i 3253,1 km dróg ekspresowych.

O nonszalancji pieszych

O nonszalancji pieszych

15 lutego 2024

Dziennik „Rzeczpospolita” zwaca uwagę, iż co piąty wypadek z udziałem pieszego nastąpił z jego winy. Redakcja podsumowuje i ocenia: „Potrąceń pieszych jest więcej, jednak giną rzadziej, w tym na pasach. Winni są głównie kierowcy, choć i piesi wykazują się nonszalancją”.

Liczba kierujących po zażyciu substancji psychoaktywnej dwukrotnie wyższa!

Liczba kierujących po zażyciu substancji psychoaktywnej dwukrotnie wyższa!

13 lutego 2024

Śmiertelny wypadek (Wawrów województwo lubuskie 9/10 luty 2024 r.) z udziałem kierowcy, który był pod wpływem narkotyków - do czego sam sprawca w trakcie zeznań składanych przed prokuratorem przyznał się - wywołał szeroką falę dyskusji poświęconych kierowców pod wpływem narkotyków. Dziś ważna opinia dr Ewy Odachowskiej-Rogalskiej, psychologa transportu, która przywołała statystyki wskazujące na zdwojenie liczby takich osób na polskich drogach.

Nowe prawo jazdy wydane w latach 2022-2023

Nowe prawo jazdy wydane w latach 2022-2023

7 lutego 2024

Ministerstwo Cyfryzacji - w mediach społecznościowych - opublikowało statystykę wydanych w 2023 r. nowych praw jazdy. Jak się dowiadujemy: „Tylko w ubiegłym roku uprawnienia do kierowania pojazdami zyskało aż 330 281 osób. Jak myślicie, kogo było więcej w tym gronie: kobiet czy mężczyzn? W 2023 r. nowe prawo jazdy uzyskało: 170 187 mężczyzn i 160 094 kobiet”. Resort zaznacza także: „Dla porównania w 2022 r. wydano 340 040 praw jazdy: 170 846 dla kobiet i 194 dla mężczyzn”.

Opolskie brd 2023 z tendencją spadkową

Opolskie brd 2023 z tendencją spadkową

1 lutego 2024

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu dokonała podsumowania działań w 2023 roku. oceniono przestępczość występującą na terenie województwa, w tym ilość zdarzeń drogowych, ujawnionych wykroczeń oraz przeprowadzonych interwencji. Odnotowano mniej wypadków drogowych i kolizji, mniej ofiar śmiertelnych oraz mniejszą liczbę zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu.

Warszawa - po raz pierwszy - z jednocyfrową liczbą zabitych pieszych

Warszawa - po raz pierwszy - z jednocyfrową liczbą zabitych pieszych

17 stycznia 2024

- Piesi jeszcze kilka lat temu stanowili większość z poszkodowanych - dziś jest to co trzecia osoba. Po raz pierwszy również liczba pieszych zabitych na stołecznych ulicach jest jednocyfrowa. Oto kolejne stołeczne statystyki niebezpieczeństwa na drogach. Dziś publikujemy dane ogłoszone przez Zarząd Dróg Miejskich. W 2023 roku na warszawskich ulicach było najmniej ofiar wypadków drogowych - odkąd zbierane są takie dane, czyli od 1983 r.

Na stołecznych drogach w roku 2023 także bezpieczniej

Na stołecznych drogach w roku 2023 także bezpieczniej

9 stycznia 2024

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji ogłosili komunikat ze wstępnym podsumowaniem stanu bezpieczeństwa na drogach Warszawy i garnizonu stołecznego w 2023 r. Statystyki wskazują, że miniony rok był bezpieczniejszy od poprzedniego. Odnotowano spadki zarówno w liczbie wypadków, jak i osób rannych.

Policja Śląska podsumowuje brd w roku 2023

Policja Śląska podsumowuje brd w roku 2023

4 stycznia 2024

Właśnie pojawiło się pierwsze wstępne podsumowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego za rok 2023 - swoje statystyki przedstawiła właśnie Policja Śląska. Dowiadujemy się, iż w na drogach województwa odnotowano 1871 wypadków, w których zginęło 126 osób, a 2172 zostały ranne. Policjanci zatrzymali ponad 11 tysięcy pijanych kierujących i 1327, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Raport o stanie technicznym dróg krajowych

Raport o stanie technicznym dróg krajowych

29 listopada 2023

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad każdego roku opracowuje raport o stanie technicznym dróg krajowych. Jego zadaniem jest wskazywanie szczegółowych danych dot. stanu nawierzchni, m.in. w zakresie aspektów mających bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.