Legislacja

4. W mediach o decyzji resortu

5 stycznia 2012

ee541e8ad58314905f335e7347dcc5c7467bf434

(Fot.: PD@N 411-7)

Informacja przekazana mediom przez ministra Sławomira Nowaka natychmiast trafiła do mediów. Poniżej cytujemy Państwu kilka wybranych informacji. Poniższe zestawienie sporządziliśmy w przypadkowej kolejności.

*

REGIOMOTO PL:(...)Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy mają obowiązywać nie od lutego 2012 r. tylko od styczniu 2013 r. Ogłosił to minister transportu. Teraz musi to uchwalić parlament, a prezydent podpisać nowelę ustawy o kierujących pojazdami. Z tym jednak koalicja PO-PSL nie powinna mieć problemu. W poselskim projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami nową datą zmiany formy egzaminów był lipiec tego roku. Resort transportu będzie wnioskował do posłów jednak jeszcze o kolejne pół roku. W tym czasie system egzaminów ma zostać dopracowany. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Sejmu, który zmianę terminu będzie głosować podczas przyszłotygodniowego posiedzenia. Jak zapewnił nas Zbigniew Rynasiewicz, poseł PO, szef sejmowej komisji infrastruktury, wynik głosowania jest raczej przesądzony, ponieważ nowy system egzaminowania nie jest gotowy. Wymagałoby to m.in. zmiany programu komputerowego używanego przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego do egzaminowania kandydatów na kierowców. Przygotowań nie udało się dokończyć na czas. (...)

*

INTERIA PL:(...)Ministerstwo Transportu chce, by nowe zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy obowiązywały od 2013 roku.Minister transportu Sławomir Nowak zwrócił się o opóźnienie wejścia w życiu ustawy do marszałek Sejmu i posłów ze stosownych komisji sejmowych, którzy pracują nad nowymi przepisami. W świetle nowych przepisów, przygotowanie egzaminu i przeprowadzenie go w całości ma spoczywać na Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Minister mówił, że od roku trwa monitoring tego procesu. Nowe zasady zdawania prawa jazdy zakładają między innymi możliwość zdawania egzaminu teoretycznego przez internet, a to nakłada na WORD-y nakaz zainstalowania nowoczesnego systemu informatycznego. Jak tłumaczył wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz, przygotowanie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad "idzie w dobrą stronę", choć nie są one jeszcze w pełni gotowe. (...)

*

Onet.pl:(...)"Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do prezydenta" - powiedział minister. "Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później" - znaczył minister. Warto dodać, że od kilku miesięcy szkoły jazdy przeżywają prawdziwe oblężenie, a czas oczekiwania na egzaminy wydłuża się nawet do kilku tygodni. Wszystko spowodowane było mającymi wejść w życie 11 lutego zmianami w zasadach przeprowadzania egzaminów teoretycznych. W obawie przez nową formą kursanci szturmowali WORD-y, chcąc zdążyć przez 11 lutego. Tak duże zainteresowanie egzaminem na prawo jazdy spowodowało drastyczne obniżenie poziomu szkolenia, bo szkoły jazdy zamiast na jakość, zaczęły stawiać na ilość, zatrudniając "na szybko" kolejnych, przypadkowych instruktorów. Tym samym dodatkowo spadła zdawalność egzaminów, a kolejki oczekujących na następny termin dodatkowo wydłużały czas oczekiwania. Teraz okazuje się, że ci, którzy chcieli zdążyć przed lutową zmianą, zostali niejako oszukani, bo system nie jest wciąż gotowy na tak dużą rewolucję. Wygląda więc na to, że warto wstrzymać się z decyzją o zapisaniu się na kurs i zaczekać, aż kolejki nieco zmaleją. Pamiętając jednak, że przed nowym, planowanym terminem lista chętnych na własne "prawko" znów zacznie rosnąć... (...)

*

Polska: (...)Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Nowak. - Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do prezydenta - dodał. Powiedział, że ma "przekonanie graniczące z pewnością", iż Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie są przygotowane do prowadzenia egzaminów na prawa jazdy na nowych zasadach. - Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - znaczył minister. (...)

*

Wirtualna Polska Moto: J (...) Jak ocenia Tadeusz Błażejewski, wiceszef Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bydgoszczy, chodzi o pieniądze. - Wdrożenie nowego systemu wiąże się z koniecznością zainstalowania we wszystkich WORD-ach w kraju nowego, kosztownego systemu informatycznego - mówi. System jest potrzebny, ponieważ zmiany w przepisach będą dotyczyć przede wszystkim egzaminu teoretycznego, który przeprowadzany jest na komputerach. (...)

*

GAZETA PRAWNA: (...)Przepisy określające nowe zasady egzaminowania kierowców nie wejdą w życie 11 lutego 2012 roku, o ile Sejm zdąży w tak krótkim czasie uchwalić nowelę, a prezydent ją podpisze. (...) Andrzej Szklarski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego uważa, że większość ośrodków była jednak przygotowana do zmian. Zaznacza, że w tym momencie dla WORD-ów decyzja ministra nie ma większego znaczenia. - Wielu ludziom jest ona jednak na rękę. Na egzaminy na prawo jazdy ustawiły się bowiem długie kolejki tych, którzy chcą zdążyć zdać egzamin na obecnie obowiązujących zasadach- mówi Andrzej Szklarski. Dodaje, że w ten sposób wiele osób może na spokojnie podchodzić do sprawdzianu. (...)

*

POLSKIE RADIO – (...) Minister transportu powiedział, że rozmawiał już z szefami klubów koalicji i z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Dodał, że zmiana musi wejść w życie w trybie ekstraordynaryjnym, tym samym “dając czas WORD-om na lepsze przygotowanie”. Dodał, że w tym czasie będą usunięte usterki, na przykład tzw. “luka motocyklistów”, bo w toku prac wypadł przepis określający granice wieku kierowców motocykli.(...) Zmiany w systemie egzaminowania są konieczne, by dostosować przepisy do prawa unijnego.

*

TVP PARLAMENT - – (...) Będziemy pracowali na najbliższym posiedzeniu Sejmu, aby system obecnie obowiązujący funkcjonował jeszcze przez rok. Przez ten czas będziemy mieli pełną gwarancję, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego dadzą sobie radę z nowym systemem – powiedział minister. (...)