Legislacja

„500 złotych czeka w kopercie”

18 września 2008

Sali Konferencyjnej Domu Poselskiego odbyła się konferencja prasowa promująca V edycję ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej - “Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”. W spotkaniu wziął udział Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Grzegorz Schetyna, który przedstawił projekty zmian legislacyjnych zmierzających do zaostrzenia przepisów i kar za bezprawne zajmowanie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością, tzw. “kopert”. Jeszcze w tym roku kierowcy parkujący bezprawnie na tzw. “kopertach” zapłacą mandat w wysokości 500 zł. Planowane jest dalsze zaostrzenie kar za zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych w postaci 5 punktów karnych. Ponadto toczą się prace nad nowelizacją przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym, które dałyby podstawę odholowania pojazdu na parking strzeżony na koszt właściciela oraz karania kierowców również na parkingach Centrów Handlowych. - Policji nie zabraknie determinacji, żeby egzekwować prawo – zapewnił wicepremier Schetyna informując o nowym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów – Przygotowaliśmy projekt, który mam nadzieję jeszcze we wrześniu podpisze Premier. Za bezprawne zajęcie tzw. “koperty” już wkrótce sprawcy będzie grozić 500 złotowy mandat i 5 punktów karnych.   

27be6d921203ef24d614c80d52665cf3708eee2e (266-4)

Kampania Parkingowa promuje prospołeczne zachowania dotyczące m.in. prawidłowego parkowania i nieblokowania tzw. “kopert” przez nieuprawnionych uczestników ruchu drogowego. Zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, stanowi w skali całego kraju, naprawdę duży problem. W czasach deficytu przestrzeni parkingowych w miastach, często zdarza się nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów i zajmowanie tzw. “kopert” przez nieuprawnionych kierowców. W przypadku zatrzymania niesfornego kierowcy, wśród wielu tłumaczeń stróże prawa najczęściej słyszą: “nie zauważyłem” lub “to tylko na chwilę”. Tymczasem dla wielu kierowców niepełnosprawnych, wyjazd samochodem może być “wyprawą w nieznane”. Teraz dzięki nowemu rozporządzeniu prawa obywatelskie osób
z niepełnosprawnością będą lepiej chronione. Niestety, żeby zmienić złe przyzwyczajenia, potrzebne są działania edukacyjne i “wzmocnienie” przepisów i kar za bezprawne zajmowanie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. O dyskryminacji kierowców z niepełnosprawnością opowiadał poseł na Sejm RP – Sławomir Piechota., Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej, a problemy niepełnosprawnych pasażerów przedstawił poseł na Sejm RP Marek Plura, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. Obaj posłowie opowiadali o swoich doświadczeniach, swoim życiu, ich inspirujące wszystkich słowa miały wartość świadectwa. - Miejsca oznaczone kopertą, to dla nas miejsca nadziei – powiedział m.in. poseł Sławomir Piechota. Brak dostępu do komunikacji publicznej dla osób z niepełnosprawnością poseł Plura uznał za jedno z większych zapóźnień cywilizacyjnych naszego kraju.

"Nowe rozporządzenie jest w uzgodnieniach międzyresortowych, (...) chcielibyśmy, żeby do końca września podpisał je premier Tusk i byśmy mogli wprowadzić je w życie od października" - zapowiedział wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.