Legislacja

A jednak za darmo

25 czerwca 2010

KOMUNIKAT MINISTERSTWA INFRASTRUKTURY

Ministerstwo Infrastruktury: Planowane zmiany w ustawie o autostradach płatnych

Informujemy, że dziś, tj. 25 czerwca 2010 r., Ministerstwo Infrastruktury przesłało do Rady Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym

Zakłada on zwolnienie samochodów osobowych do 3,5 t. i motocykli z obowiązku płacenia za przejazd odcinkami autostrad budowanych ze środków budżetu państwa, przebiegających w pobliżu miast.

Zwolnienie to oznacza, że przejazd samochodów osobowych do 3,5 t. oraz motocykli następującymi odcinkami autostrad będzie bezpłatny:

 autostrada A1 na odcinkach:

-  węzeł Stryków - węzeł Romanów (w okolicach Łodzi),

- węzeł Lgota - węzeł Zawodzie (w okolicach Częstochowy),

- węzeł Bytom - węzeł Gliwice (w okolicach aglomeracji katowickiej);

autostrad A2 na odcinkach:

- węzeł Stryków I - węzeł Stryków II (w okolicach Łodzi),

- węzeł Pruszków - węzeł Konotopa (w okolicach Warszawy);

autostrada A4 na odcinkach:

- węzeł Nowa Wieś Wrocławska - węzeł Bielany Wrocławskie (w okolicach Wrocławia),

- węzeł Sośnica - węzeł Murckowska (w okolicach aglomeracji katowickiej),

- węzeł Balice I - węzeł Łagiewniki (w okolicach Krakowa),

- węzeł Wierzchosławice - węzeł Krzyż (w okolicach Tarnowa),

- węzeł Rzeszów Zachodni - węzeł Rzeszów Wschodni (w okolicach Rzeszowa);

 autostrada A8 na odcinku węzeł Pawłowice - węzeł Nowa Wieś Wrocławska (w okolicach Wrocławia).

Samochody osobowe do 3,5 tony oraz motocykle będą zwolnione z obowiązku płacenia za przejazd odcinkami autostrad, finansowanych z budżetu, a przebiegających w pobliżu miast - powiedział dziennikarzom minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. "Ponieważ wszyscy wiedzą, że autostrady powstają, przetoczyła się dyskusja, czy obwodnice autostradowe mają być płatne, czy mogą być zwolnione od opłat. Prowadziliśmy w resorcie infrastruktury analizy. Zwolnimy kierowców pojazdów osobowych od płatności za przejazd autostradowymi obwodnicami aglomeracji" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Grabarczyk. Więcej ruchu na autostradach, to także większe bezpieczeństwo w miastach" - zauważył Grabarczyk.

Przypomnijmy iż tydzień temu wrocławska "Gazeta" ujawniła, że resort infrastruktury szykuje się do wprowadzenia opłat - najpierw dla ciężarówek, potem dla wszystkich. Minister Cezary Grabarczyk przekonywał, że obwodnice autostradowe muszą być płatne, bo tak stanowi ustawa z 1994 r. Tak mówił też w czwartek w Sejmie posłom opozycji, którzy złożyli interpelację. Wreszcie minister zmienił zdanie. Po konsultacji z resortem finansów przesłał do Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych. Zakłada on, że auta osobowe oraz motocykle zwolnione zostaną z opłat na obwodnicach, które będą fragmentami autostrad A1, A2, a także A4. Kierowcy ciężarówek będą musieli jednak płacić. - Problem został więc tylko w części rozwiązany - ocenia Adrian Furgalski, ekspert z dziedziny transportu, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych "Tor". - Zmiana ustawy przyniesie korzyść mieszkańcom dużych miast, bo będą mogli za darmo korzystać z obwodnic autostradowych. Jednak ciężki transport wciąż będzie przejeżdżać przez miasta. Branża transportowa znajduje się obecnie w trudnej sytuacji. Kierowcy dostają nakaz od szefów, że mają jak najtaniej wozić towar. Doświadczenia innych krajów pokazują, że po wprowadzeniu stawek za przejazd co najmniej połowa ruchu tranzytowego ucieka z płatnych dróg.