Legislacja

A rozporządzenie w sprawie badań lekarskich?

19 listopada 2012

Posłowie Arkady Fiedler, Krzysztof Gadowski, Tomasz Piotr Nowak, Maciej Orzechowski oraz Wojciech Saługa zaadresowali do ministra zdrowia interpelację (nr 10605) w sprawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. W związku ze zbliżająca się datą 19 stycznia 2013 r. posłowie pytają o przewidywane zmiany aktu.

Interpelacja (nr 10605) do ministra zdrowia

w sprawie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 15 kwietnia 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami

Panie Ministrze! Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 15 kwietnia 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami szpitale muszą informować wydziały komunikacji o każdorazowym omdleniu kierowców i kandydatów na kierowców. Odnosi się to do załącznika nr 4 niniejszego rozporządzenia, które w pkt 4 mówi, że: “Lekarz, który podczas wykonywania zawodu stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki, niezależnie od okoliczności powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami”.

Należy jednak pamiętać, że ludzie tracą przytomność z różnych powodów. Niekiedy są to jednorazowe incydenty, niewynikające z ogólnego stanu ich zdrowia ani też niesugerujące objawów cukrzycy, padaczki czy napadu o symptomatologii padaczkowej. Pacjenci z obawy przed utratą prawa jazdy, a tym samym w wielu przypadkach utratą pracy, nie zgłaszają przypadków omdlenia lekarzowi.

Lekarze zwracają uwagę na jeszcze jeden problem, a mianowicie działania lekarzy na granicy prawa. Z jednej bowiem strony wspomniany przepis nakazuje zgłaszać takie przypadki, a z drugiej strony nie wolno im ujawniać danych osobowych ani tym bardziej informacji o stanie zdrowia danej osoby osobom trzecim. Zdaniem lekarzy, by nie złamać tajemnicy lekarskiej, jaka ich obowiązuje, taką informację mogą przekazać tylko innemu lekarzowi.

Nowe rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie 19 stycznia 2013 r. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania.

1. Czy wiadomo już, jakie zmiany będzie zwierało nowe rozporządzenie?

2. Czy lekarze nadal będą musieli zgłaszać każdorazowy przypadek omdlenia?

3. Czy lekarze, podając informacje o stanie zdrowia pacjenta, nie łamią tajemnicy lekarskiej?

4. Czy nowe rozporządzenie będzie określało, w jakich konkretnie przypadkach ma być odbierane prawo jazdy?

Z poważaniem

Poseł Krzysztof Gadowski oraz grupa posłów

Warszawa, dnia 15 października 2012 r.