Legislacja

Bez papierosa będzie bezpieczniej

28 czerwca 2009

Dobiegają końca prace nad przepisami, w myśl których nie będzie można palić w samochodzie. Zdaniem fachowców wpłynie to na poprawę koncentracji palaczy za kółkiem. Posłowie z komisji zdrowia kończą prace nad projektem ustawy, która ma wprowadzić zakaz palenia w samochodach. Ma on dotyczyć nie tylko kierowcy, ale i pasażerów. - Palenie podczas jazdy odwraca uwagę kierowcy - mówi Zbigniew Wiczkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. - Dym ogranicza widoczność. Gdy popiół wpadnie do oka, gdy żar spadnie na ubranie, to może zakończyć się to tragicznie. Kierowca zaczyna wykonywać gwałtowne ruchy i nie patrzy wtedy na jezdnię. Fachowcy podkreślają, że szukanie papierosa, później zapalniczki i odpalanie to kolejne czynności, które dekoncentrują. Potwierdza to policja. - Zdarzają się, choć sporadycznie, przypadki, kiedy przyczyną kolizji jest papieros. Chodzi o sytuacje, kiedy kierowcy sami przyznają, ze spadł im żar i zaczęli wykonywać jakieś gwałtowne ruchy - mówi Jacek Bujarski ze słupskiej policji. A co kierowcy: Palenie relaksuje i koi nerwy - mówi Arkadiusz Nowakowski, kierowca ze Słupska. - Papieros dla stojącego w korku może być zbawienny. Jak nie zapali, to będzie jeszcze bardziej nerwowy, a nawet agresywny. To stwarza większe zagrożenie na drodze.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych: Art. 1. W ustawie z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r., Nr 10, poz. 55, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, Nr 88, poz. 554, z 1999 r. Nr 96, poz. 1107, z 2003 r. Nr 229, poz. 2274) wprowadza się następujące zmiany:

W art. 5. ust. 1 otrzymuje brzmienie: 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych

1)na terenie zakładów opieki zdrowotnej,

2)na terenie szkół, w tym szkół wyższych, oraz placówek oświatowo – wychowawczych, niezależnie od wieku uczniów i rodzaju działalności edukacyjnej,

3)w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w p. 1 i 2,

4)w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku i innych dostępnych do użytku publicznego,

5)w środkach pasażerskiego transportu publicznego i związanych z nimi obiektach (stacje, dworce kolejowe i autobusowe, porty lotnicze, a w granicach miejscowości – także przystanki)

6)w obiektach sportowych

7)w prywatnych środkach transportu samochodowego:

a) w związku z wykonywaniem zarobkowym przewozu osób,

b) gdy pasażerami są dzieci do lat 13,

8)w odległości mniejszej niż 10 metrów od wejścia do obiektów, o których mowa w pkt. 1–6.