Legislacja

Chcemy świateł non-stop

3 listopada 2008

TNS OBOP zbadał opinię Polaków na temat obowiązku korzystania podczas jazdy samochodem ze świateł mijania w ciągu dnia przez cały rok. Wyniki badania pokazują, że częściej zwolennikami całorocznego używania świateł są kierowcy jeżdżący autem codziennie lub prawie codziennie (64 proc.), a także osoby, które w ogóle nie prowadzą samochodu (65 proc.). Najmniej przekonani do takiego rozwiązania są z kolei kierowcy zasiadający za kółkiem relatywnie rzadziej - kilka razy w miesiącu – w tej grupie niespełna połowa (49 proc.) uznaje konieczność jeżdżenia na światłach przez cały rok. Polacy dostrzegają pozytywny wpływ używania świateł przez cały rok na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Ponad dwie trzecie Polaków (70 proc.) jest zdania, że takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego. Przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany (25 proc.). - Wyniki badania potwierdzają pozytywne nastawienie Polaków do obowiązku jazdy samochodem z włączonymi światłami mijania w ciągu dnia przez cały rok. Tym samym bezprzedmiotowa staje się, jeszcze niedawno bardzo gorąca, dyskusja polityków na temat słuszności wprowadzonej kiedyś zasady postępowania uczestników ruchu drogowego. Polacy w większości są przekonani o tym, że włączanie świateł mijania jest konieczne, gdyż ma znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – komentuje wyniki badania Magdalena Sawińska, Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP. Dane pochodzą z badania OMNIMAS  przeprowadzonego przez TNS OBOP w okresie 18 – 22 września 2008 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 lat i więcej; łączna liczba wywiadów 1002.