Legislacja

Co z trasami egzaminacyjnymi?

25 listopada 2009

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało kolejny projekt ustawy o kierujących pojazdami, rząd na swoim posiedzeniu w ubiegłym tygodniu zatwierdził założenia projektu. Przed ustawą jeszcze daleka droga legislacyjna. Tymczasem każdy z kolejnych projektów wywołuje wiele emocji, wiele dyskusji, czy nawet nieporozumień. Poniżej artykuł autorstwa Agnieszki Jasińskiej opublikowany w dzienniku “Polska” i wyjaśnienie Ministerstwa Infrastruktury. Temat nieodmiennie ważny – egzaminu na prawa jazdy, a dokładniej jego części praktycznej. Zachęcamy do lektury, czekamy na Państwa opinie.

“Polska”: “Zdajesz na prawo jazdy, więc będziesz znał trasę wcześniej”

Agnieszka Jasińska

Szykuje się wielka rewolucja w egzaminach na prawo jazdy. Po pierwsze, egzaminator nie będzie decydował, jaką drogą pojedziemy. Po drugie, podczas egzaminu kursanta nie będzie prowadzić egzaminator, lecz nawigacja GPS. Po trzecie, koniec z przymusem chodzenia do autoszkół - kandydaci na kierowców sami będą mogli się przygotowywać do egzaminu. Takie są propozycje szefów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego (WORD). Ministerstwo Infrastruktury zgadza się na te zmiany. Dyrektorzy ośrodków ruchu wzorowali się na rozwiązaniach litewskich. Właśnie wrócili ze szkolenia w Wilnie. - Będę wnioskował, żeby nowe rozwiązania zostały wprowadzone w Polsce przed końcem przyszłego roku - mówi Zbigniew Skowroński, dyrektor WORD w Łodzi. Na czym dokładnie mają polegać zmiany? Wszystkie WORD-y mają opracować po 24 trasy, na których będą się odbywać egzaminy. Będą one ogólnodostępne, tak by kursant miał czas zapoznać się z nimi. Dyrektorzy ośrodków ruchu chcą, by zostały opracowane w formie map. O tym, którą trasą pojedzie na egzaminie kursant, zdecyduje losowanie komputerowe. - Kolejną nowością jest przygotowanie do egzaminu teoretycznego. Każdy, kto ma co najmniej średnie wykształcenie, może się uczyć sam. Od pozostałych wymagane jest zaświadczenie z autoszkoły o ukończeniu kursu - opowiada Skowroński. Żeby oszczędzić kursantom stresu, dyrektorzy WORD chcą, żeby polecenia wydawał system nawigacji, a nie egzaminator. Ten miałby siedzieć jak obserwator. Nie miałby prawa pouczania ani korygowania zdającego. Szefowie ośrodków zamierzają usprawnić obsługę kandydatów na kierowców. Dlatego chcą dać kursantom możliwość zapisywania się na egzamin w internecie. Gdyby zdał, tego samego dnia odbierałby prawo jazdy w WORD. Kandydaci na kierowców są zachwyceni. Uważają, że egzamin będzie dużo łatwiej zdać. Za to właściciele autoszkół nie kryją wściekłości. Każdy kursant to dla nich 1500 zł zysku. - Nie może tak być, że wykształcenie decyduje o tym, czy kandydat na kierowcę powinien odbyć kurs na prawo jazdy, czy nie - podkreśla Zbigniew Popławski, właściciel łódzkiej szkoły jazdy. - Co do tras egzaminacyjnych, to na pewno poprawi się przez to zdawalność egzaminów, ale pogorszy się bezpieczeństwo na drogach. Jakub Dąbrowski z biura Ministerstwa Infrastruktury mówi "Polsce", że propozycje dyrektorów ośrodków ruchu są dobre. Resort złoży je do Sejmu do końca roku jako nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. W życie mają wejść w 2010 r.

MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY - WYJAŚNIENIE

W związku z artykułem pani Agnieszki Jasińskiej “Zdajesz na prawo jazdy, więc będziesz znał trasę wcześniej” opublikowanym w dzienniku Polska The Times 25 listopada br., Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, że zawarte w treści artykułu informacje na temat rzekomych zmian w procesie uzyskiwania prawa jazdy są całkowicie nieprawdziwe. Do resortu infrastruktury nie wpłynęły żadne z opisanych przez panią Jasińską pomysłów rozwiązań zgłoszonych przez dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, zatem całkowicie bezpodstawne jest stwierdzenie, że Ministerstwo Infrastruktury zgadza się na te zmiany. Żaden z przedstawicieli MI nie wyrażał opinii co do zasadności wprowadzenia opisanych w artykule pomysłów.

Szczegółowe propozycje zmian m.in. w procesie uzyskiwania prawa jazdy zostały zawarte w informacji na temat przyjęcia przez Radę Ministrów założeń do ustawy o kierujących pojazdami: http://www.mi.gov.pl/2-482be1a920074-1791977-p_1.htm Informacja ta została zamieszczona na stronie głównej Ministerstwa i szeroko rozpropagowana przez ogólnopolskie media. Przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy został zamieszczony na stronie internetowej BIP: http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_transport_drogowy/proj_ust_kieruj_pojazd