Legislacja

Cyfrowe foto do prawa jazdy

22 sierpnia 2008

Nie będzie trzeba robić papierowych odbitek fotografii przy wyrabianiu prawa jazdy. Będzie można dostarczyć cyfrowe zdjęcie na płycie CD - czytamy w “Gazecie Prawnej”. Osoby, które będą wyrabiały prawo jazdy, będą mogły dostarczać do wydziałów komunikacji cyfrową fotografię potrzebną do wydania dokumentu. Obecnie przyszli kierowcy skazani są na robienie odbitek o wymiarach 3,5 cm na 4,5 cm. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało jednak projekt zmian w rozporządzeniu z 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. nr 24, poz. 215 z późn. zm.), który umożliwi dostarczenie zdjęcia do dokumentu uprawniającego do kierowania w formie cyfrowej.

Fotografia cyfrowa będzie musiała spełniać takie same wymagania, jak zdjęcia dostarczane do tej pory. Przykładowo osoba na zdjęciu nie może być w nakryciu głowy, chyba że religia danej osoby nie pozwala na inne przedstawienie wizerunku. Zdjęcie będzie musiało być dostarczone na płycie CD. Zamiast wymiarów w centymetrach będzie musiało mieć właściwy rozmiar w pikselach. Boki cyfrowej fotografii będą musiały mieć 480 i 615 pikseli. Rozmiar plików z fotografią nie będzie mógł być większy niż 100 kilobajtów. Ponadto cyfrowe zdjęcie będzie musiało mieć tzw. nagłówek EXIF. Jest to o tyle istotne, że w nagłówku EXIF są wszystkie informacje dotyczące parametrów ekspozycji zdjęcia, a przede wszystkim data jego wykonania. Zdjęcie cyfrowe nie będzie mogło być bowiem starsze niż sześć miesięcy.

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało w projekcie rozporządzenia, aby niektóre wnioski o wydanie prawa jazdy można było przesyłać elektronicznie. Wniosek taki będzie musiał mieć podpis elektroniczny. Jednak zmiana nie obejmie wniosków o wydanie prawa jazdy w przypadku osób, które muszą zdać państwowy egzamin. Propozycja obejmie jednak te osoby, które muszą na przykład odnawiać prawo jazdy co kilka lat z powodów zdrowotnych.

Słowa kluczowe prawo jazdy