Legislacja

Część pytań przeintelektualizowana, część niepotrzebna - mówi ekspert brd

3 sierpnia 2013

5e8a41d673d5cb9847521faade5775f006992a17

(Fot.: PD@N 470-27)

Trwa publiczna dyskusja nad pytaniami testowymi na prawo jazdy, ich jakością oraz tajnością. Tym razem głos z Wielkopolski.

W dzienniku “Głos Wielkopolski” czytamy: “Absurdalne i tajne pytania egzaminacyjne, których nie znają nawet dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.” Różne bazy pytań, różnych grup eksperckich, różne pytania w różnych miastach. Obok niedziałający powszechnie elektroniczny system obsługi kursantów. I dalej cytat dziennika: “Problem dostrzegli nawet w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Zbigniew Ogiński, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów, obecną sytuację nazywa katastrofalną. - Wprowadzone zmiany można określić tylko jednym słowem: porażka - mówi. - Część z nowych pytań jest przeintelektualizowana, część niepotrzebna - komentuje Ryszard Fonżychowski, prezes stowarzyszenia "Droga i bezpieczeństwo". - Po co pytanie o długość drążka zmiany skrzyni biegów? - pyta. Jego zdaniem niektóre z nich uwłaczają powadze dokumentu, o który kandydat się stara.” Zdający mówią o podchwytliwości pytań - a przecież miało jej nie być. O tajności wypowiada się instruktor nauki jazdy: “Pytania są tajne, ale ich "tajność" jest śmieszna. Nie wiemy czym różnią się bazy pytań sprzedane przez konkurujące ze sobą firmy do WORD-ów w całej Polsce. A wydawałoby się, że egzamin państwowy powinien być równy w całym kraju - mówi Marcin Kukawka z ośrodka szkolenia kierowców "High Szkoła Jazdy". Do wszystkich zadań nie mają dostępu nawet dyrektorzy WORD-ów. - Nie może być tak, że na państwowym egzaminie są prywatny pytania - dodaje Zbigniew Ogiński.”

Czy przygotowywane w resorcie scenariusze, w tym ujednolicenia bazy pytań, przyznania resortowi transportu wyłączności na podejmowanie decyzji co do wyboru dostawcy bazy pytań dla wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, jej publicznego udostępnienia, czyli nowelizacja ustawy o kierujących. Czy nowela rozporządzenia o egzaminowaniu zobowiązująca PWPW do darmowego podłączenia wszystkich WORD-ów z wydziałami komunikacji? Czy przyniosą oczekiwane zmiany?