Legislacja

Czy egzaminator powinien siedzieć obok zdającego?

19 marca 2012

W sprawie dopuszczenia do egzaminu państwowego także pojazdów szkoleniowych piszemy od kilku miesięcy, prowadzimy sondę, której wyniki są bardzo interesujące: przy oddanych 671 głosach, 574 osoby są za propozycją, ale 87 mówi “nie”, a 10 “nie ma zdania”.

429e8df81beaeae5bcd00c3ed5112c30ecb4a0dc(Fot.: PD@N 422-31)

Sondę utrzymujemy na stronie www.prawodrogowe.pl do końca kwietnia. Liczymy na dalsze głosy w dyskusji i oddane głosy. Dzisiaj kolejne:

Marian R.:PANOWIE EGZAMINATORZY SZANUJĘ WAS, ALE WY SZANUJCIE I NAS. MARTWI WAS, ŻE OŚRODKI BĘDĄ MARNOWAŁY CZAS WYSTAWIAJĄC SWOJE SAMOCHODY NA EGZAMIN. NIECH WAS O TO GŁOWA NIE BOLI, TO JUŻ NASZA BROSZKA. CENY KORSU, WYPOSAŻENIA SAMOCHODU NA EGZAMIN, STAN TECHNICZNY SAMOCHODÓW, 100 SAMOCHODÓW POD WORD. NA WSZYSTKO JEST RADA TYLKO TRZEBA CHCIEĆ . ALE TU CHODZI O KASĘ, A NIE TE ARGUMENTY. SAMOCHODY OD DEALERA ZA SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ WORD-y OTRZYMAJĄ, A SZKOLENIOWCY WYRÓWNAJĄ RACHUNKI. KURSANT OBLEJE EGZAMIN NA PLACU, RZADKO WYJEŻDZA NA MIASTO, A EGZAMIN PORAWKOWY I TAK KOSZTUJE 112 ZŁ. MÓGŁBYM Z PANAMI DYREKTORAMI NA TEN TEMAT POGADAĆ A POGADAĆ. MIEJSCE EGZAMINATORA JEST Z TYŁU NA SIEDZENIU, A NIE Z PRZODU OBOK OSOBY EGZAMINOWANEJ. BARDZO CZĘSTO EGZAMINATORZY WRĘCZ PRZESZKADZAJĄ OSOBIE KIERUJĄCEJ PROWADZIĆ POJAZD. SĄ URZĄDZENIA POKAZUJĄCE INGERENCJĘ ISNTRUKTORA W CZASIE JAZDY, WIĘC TAKIE PEDAŁY MOŻNA ZAMONTOWAĆ. JA TAKIE URZĄDZENIE JESTEM GOTÓW ZAMONTOWAĆ, KOGO NIE STAĆ NIECH SZKOLI ZA 700 ZŁ. POZDRAWIAM I PROSZĘ INSTRUKTORÓW O WYPOWIEDŻ W TYM TEMACIE.

Krzysztof G.:cytat "Problem pierwszy - organizacyjny. Kandydata trzeba przywieźć do WORD, a pojazd z instruktorem czeka na jego wylosowanie i rozpoczęcie egzaminu praktycznego. Koszty będą niebagatelne i podbiją cenę kursu, gdyż niektórzy zdają wielokrotnie.

Problem drugi - techniczny. Wyposażenie pojazdu w rejestratory, zabezpieczenie nagrań, ich archiwizacja itp. Dużym problemem będzie też sprawność techniczna pojazdu, którą egzaminator będzie sprawdzał i przy uchybieniach odmówi prowadzenia egzaminu. Wdrożenie organizacyjne takiego systemu przy 150 egzaminach praktycznych dziennie, jest wątpliwe."

Panie dyrektorze WORD ma przeegzaminować. Czy w chwili obecnej WORD zwraca koszty podróży, bo uczestnik opłacił egzamin? Mówi Pan o wielokrotnym zdawaniu egzaminu, a w chwili obecnej to zdający ma z urzędu zagwarantowany wynik pozytywny za pierwszym razem, bo opłacił za egzamin. Po trzecie stan techniczny pojazdów szkoleniowych jest identyczny jak pojazdów WORD. Po czwarte to egzaminator ma uprawnienia diagnosty i będzie sprawdzał stan techniczny? Po piąte i po szóste i siódme boi sie Pan spadku dochodów dla WORD.