Grupa posłów w osobach: Lidii Gądek, Józefa Lassoty i Anny Nemś złożyła - o czym informowaliśmy wcześniej - interpelację poselską (nr 28416), w której poruszyła problem przepisów regulujących szkolenia kierowców quadów, a dokładniej braku aktów wykonawczych do znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami. Zapytali ministra transportu jak, zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadając prawo jazdy np. kat. ABC można podjąć przeszkolenie na quada? oraz czy pomimo posiadania uprawnień, dla poprawy bezpieczeństwa, nie należałoby wprowadzić konieczności kilkugodzinnego szkolenia takim pojazdem? W odpowiedzi na pytanie pierwsze, Zbigniew Rynasiewicz, sekretarzy stanu w resorcie poinformował, że każda osoba posiadająca prawo jazdy ma możliwość odbycia dodatkowego szkolenia na pojazdach na które posiada uprawnienia do kierowania pojazdami w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. I dalej - odpowiadając na drugie zadane pytanie - informował, iż resort nie przewiduje wprowadzenia obowiązkowego szkolenia w zakresie kierowania wszystkimi pojazdami wchodzącymi w zakres uprawnienia do kierowania pojazdami danej kategorii prawa jazdy. Taka decyzja miałaby znacząco wydłużyć proces szkolenia i podnieść jego koszty. Jak się dowiadujemy - w ocenie resortu kierowanie pojazdami wchodzącymi w zakres poszczególnych kategorii prawa jazdy jest techniczne zbliżone i wymaga niewielkiego dostosowania umiejętności (np. w przypadku kierowania samochodami ciężarowymi, którymi możemy kierować w zakresie prawa jazdy kat. B), dlatego też decyzję o doszkoleniu powinien podjąć niezależnie każdy kierowca chcący skorzystać z dodatkowych uprawnień do kierowania pojazdami wynikającymi z posiadanych kategorii prawa jazdy. Poniżej pełen tekst udzielonej odpowiedzi.


(504-75-76)