Rocznie blisko 70 tys. osób ginie lub zostaje poszkodowanych w wypadkach drogowych. Niektórym rannym pieniądze na leczenie niezbędne są od razu. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednak projekt, który ma ten stan zmienić - czytamy w “Rzeczpospolitej”. Resort chce, by sąd albo już prokurator (na etapie postępowania przygotowawczego) mógł zobowiązać ubezpieczyciela do szybkiej wypłaty pieniędzy poszkodowanym. Ubezpieczyciele powinni wypłacać zaliczki w ciągu 30 dni, ale najczęściej tego nie robią. Wniosek o przyznanie ekspresowej pomocy będzie musiał zgłosić poszkodowany, a do jej przyznania wystarczy uprawdopodobnić winę sprawcy. Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, liczy, że po zmianach sytuacja ofiar wypadków będzie bardziej komfortowa. Rusza właśnie zorganizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości kampania społeczna w sprawie praw pokrzywdzonych przestępstwem, zapowiada dziennik, który jest jej patronem medialnym. Planowane zmiany:
Ś w kodeksie postępowania karnego pojawi się nowy rozdział – 32a, poświęcony zabezpieczeniu z tytułu obowiązkowego OC;
Ś sąd i prokurator powinni pouczyć pokrzywdzonego o możliwości złożenia wniosku o przyznanie ekspresowej gotówki;
Ś postanowienie o przyznaniu zaliczki zapadnie, kiedy zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że dana osoba jest sprawcą tragicznego wypadku;
Ś na postanowienie w sprawie zabezpieczenia z tytułu OC przysługuje zażalenie;
Ś zażalenie na postanowienie prokuratora rozpoznaje sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie;
Ś świadczenia wypłacone pokrzywdzonemu podlegają zaliczeniu na poczet należnego odszkodowania.
Rozumiem cel i ideę powstania noweli - ocenia dla “Rzeczpospolitej” Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczycieli. Uważa jednak, że nadal nie odpowiada ona na wszystkie pytania towarzystw ubezpieczeniowych. Zastanawia się też nad potrzebą wprowadzenia nowej instytucji. Dzisiejsze przepisy nie są złe. Przeszkadza to, że nie są stosowane przez wszystkich ubezpieczycieli. O tym, że ubezpieczyciele łamią przepisy o wypłacaniu zaliczek, najlepiej wie Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Alter Ego, które pomaga poszkodowanym w wypadkach drogowych. Pierwsze dni po wypadku są najgorsze. Czasem szybka rehabilitacja potrafi przywrócić człowieka do zawodowego życia. Po latach, kiedy pojawiają się pieniądze, jest na nią zbyt późno – mówi. Podaje też przykład największych tragedii: koszty organizacji pogrzebu pozostają poza zasięgiem wielu najbliższych.