Legislacja

Interpelacja o fotoradarach i mandatach

25 kwietnia 2012

 

Interpelacja: Interpelacja (nr 3496)

do ministra spraw wewnętrznych w sprawie zmiany taryfikatora mandatów

Szanowny Panie Ministrze! Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kończy prace nad nowym taryfikatorem mandatów. Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w marcu br. [interpelacja posiada datę 28.3.2012, ogłoszona została dnia 12.4., natomiast udzielenie odpowiedzi zarejestrowane 25.4 - przyp. red.] Na drogi może trafić także więcej nowoczesnych fotoradarów. Takie urządzenia są już testowane w stolicy. Bez problemu wyłapują kierowców przekraczających prędkość, przejeżdżających na czerwonym świetle czy używających buspasa. Nowoczesne radary ułatwiają też pracę urzędnikom, bo przesyłają zdjęcia bezpośrednio do ich urzędu. Znacznie przyspiesza to proces wystawienia mandatu. Żeby nie stracić prawa jazdy, nie wolno przekroczyć kierowcom 24 punktów karnych.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku polska drogówka wystawiła 2,5 mln mandatów. Można mieć uzasadnione wątpliwości, czy te zmiany przyniosą oczekiwany skutek. Często rządzący używają argumentu, że bardziej niż wysokość kary odstraszająco działa jej nieuchronność. Można również odnieść wrażenie, że rząd, zamiast iść w kierunku remontów i budowy nowych, bezpiecznych dróg, wysyła na nie coraz więcej patroli, podnosi kwoty mandatów i ustawia setki nowych fotoradarów.

W związku z tym chciałbym Pana Ministra zapytać: Czy nie jest tak, jak piszą dziennikarze, że wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów i ustawienie setek fotoradarów w całym kraju jest kolejnym sposobem na ratowanie finansów publicznych?

Z poważaniem

Poseł Jan Warzecha

Dębica, dnia 28 marca 2012 r.