Legislacja

Jakie instytucje kontrolują pracę instruktora - kolejna taka interpelacja

13 czerwca 2013

W sprawie zasad przeprowadzania egzaminu na instruktora kursów na prawo jazdy została złożona interpelacja nr 18095, posła Mieczysława Marcina Łuczaka. Wskazując na radykalne zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców, poseł pyta o proces egzaminowania instruktorów, ewentualne zmiany systemu ich szkolenia i egzaminowania; o instytucje kontrolujące pracę instruktorów oraz wymagania stawiane kandydatom na instruktora nauki jazdy.

Przypomnijmy także w sprawie egzaminów państwowych na instruktora nauki jazdy, także interpelację złożyła grupa posłów Paweł Arndt, Beata Bublewicz, Lidia Gądek, Maria Małgorzata Hanyska, Maciej Orzechowski, Paweł Papke i Cezary Tomczyk, także na tę interpelację odpowiedzi jeszcze nie znamy, albowiem nie została opublikowana.

Interpelacja (nr 18095)

do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej

w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu na instruktora kursów na prawo jazdy

Szanowny Panie Ministrze! Prawo jazdy jest marzeniem każdego młodego człowieka, który wkracza w dorosłość. Wiele osób wiąże z tym dalsze plany związane z zakupem własnego samochodu osobowego czy motocykla. Jednak zanim się ono spełni, przed osiemnastolatkiem stoi trudne wyzwanie nauki, a następnie egzaminu, który wyzwala wiele emocji i nerwów.

Od 19 stycznia 2013 r. kandydaci na kierowców przystępują do egzaminu na prawo jazdy wyłącznie na nowych zasadach. Zdający muszą wskazać prawidłową odpowiedź na pytania wyświetlane losowo przez system komputerowy bez możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielili odpowiedzi. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut, a baza pytań nie jest wcześniej znana, jak było to do tej pory. Część teoretyczna egzaminu obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Każde pytanie zawiera tylko jedną prawidłową odpowiedź. Nowością jest wprowadzenie różnej “wartości” pytań, w zależności od znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak alarmują media, liczne zmiany w egzaminie na prawo jazdy - zwiększenie bazy pytań oraz skrócenie czasu na odpowiedź - nie przyniosły ze sobą zmian w egzaminie na instruktora kursów na prawo jazdy. Egzamin ten nadal składa się z tych samych pytań, co daje możliwość nauczenia się ich na pamięć. Coraz częściej możemy słyszeć niezadowalające opinie na temat instruktorów. Nauczyciele jazdy są niecierpliwi, krzyczą lub załatwiają sprawy prywatne podczas kursu. Jak podaje “Gazeta Prawna”, wielu z nich nie zwraca uwagi na postępy ucznia, nie udziela pochwały za prawidłowe zachowania na drodze. A przecież jakże ważne jest, aby pomóc przyszłym kierowcom w prawidłowym prowadzeniu samochodu, przestrzeganiu przepisów drogowych oraz wskazać zagrożenia płynące z naszych niedopatrzeń. Instruktorzy dbający o przyszłych kierowców powinni udzielać konkretnych rad i wskazówek.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jak przebiega proces egzaminowania instruktorów?

2. Czy ministerstwo przewiduje zmiany w zakresie egzaminowania i szkolenia instruktorów?

3. Jakie instytucje i w jakim zakresie kontrolują pracę instruktorów?

4. Jakie wymagania stawia się kandydatom na instruktora nauki jazdy?

Z poważaniem

Poseł Mieczysław Marcin Łuczak

Wieluń, dnia 17 maja 2013 r.