Legislacja

Jarmuziewicz w spawie e-learningu

18 marca 2013

Sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz (fot.) odpowiedział na interpelację nr 13571 w sprawie przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Zgłaszającym był poseł Mieczysław Marcin Łuczak. Interpelacja wpłynęła 21 stycznia 2013 r., jej treść ogłoszono 7 marca (jednak publikacja treści była późniejsza). Natomiast odpowiedź wpłynęła do Sejmu 22 lutego br., ogłoszona 7 marca i właśnie jej treść ujawniona. Sekretarz Jarmuziewicz wyraził stanowisko resortu w sprawie szkolenia kandydatów na kierowców w formule e-learningu. Pisze, iż resort nie rozważa wprowadzenia zmian w przepisach w zakresie wymagań dotyczących szkolenia teoretycznego w formie nauczania na odległość. Wyjaśnia, że za przygotowanie zajęć prowadzonych w ww. formuła odpowiada osk, który prowadzi takie zajęcia. Nadto ten właśnie ośrodek powinien stosować właściwe rozwiązania techniczne do prowadzenia zajęć. Dodatkowo Jarmuziewicz przypomniał, iż zgodnie z zapisami ustawy o kierujących wykłady mogą być prowadzone w formie nauczania na odległość, ale już ćwiczenia podczas części teoretycznej szkolenia przeprowadza się w Sali ośrodka szkolenia kierowców.

aa262c5d0c0e6c8f19d23405aefa7bccd2106ed8

(Fot.: PD@N 459-86jm)

Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na pismo z dnia 25 stycznia 2013 r. (nr SPS-023-13571/13), którym przekazano interpelację posła Macieja Łuczaka w sprawie ustawy o kierujących pojazdami, przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Odnosząc się do pytania nr 1, dotyczącego tego, czy ministerstwo bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia zmian w ustawie o kierujących pojazdami w zakresie wymagań dotyczących szkolenia teoretycznego w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu, uprzejmie informuję, że aktualnie resort nie rozważa wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.) w przedmiotowym zakresie.

Jednocześnie należy wskazać, że minął zbyt krótki okres czasu od wejścia w życie przepisów ww. ustawy w przedmiotowym zakresie, żeby oceniać ich funkcjonowanie i dokonywać ewentualnych zmian tych przepisów. Odnosząc się do pytania nr 2, dotyczącego podmiotu odpowiedzialnego za przygotowanie szkoleń teoretycznych w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu, uprzejmie wyjaśniam, że za przygotowanie zajęć prowadzonych w ww. formie odpowiada ośrodek szkolenia kierowców, który prowadzi te zajęcia.

Odnosząc się do pytania nr 3, dotyczącego tego, kiedy i na jakich zasadach ośrodki szkolenia kierowców otrzymają narzędzia do prowadzenia nowego szkolenia teoretycznego w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu, uprzejmie informuję, że ośrodek szkolenia kierowców jest uprawniony do prowadzenia zajęć teoretycznych szkolenia kandydatów na kierowców w ww. formie po uzyskaniu poświadczenia potwierdzającego spełnienie dodatkowych wymagań. Przygotowanie natomiast rozwiązań technicznych do prowadzenia zajęć w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu leży po stronie ośrodka szkolenia kierowców.

Jednocześnie należy wskazać, że prowadzenie zajęć przez ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu nie jest obligatoryjne. Ośrodek taki może prowadzić zajęcia teoretyczne szkolenia dla kandydatów na kierowców także metodą tradycyjną, tj. w sali wykładowej.

Dodatkowo uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami szkolenie osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdem silnikowym jest prowadzone zgodnie z programem szkolenia i obejmuje część teoretyczną przeprowadzaną w formie wykładów i ćwiczeń w odpowiednim zakresie. Oznacza to, że nawet ośrodki szkolenia kierowców posiadające potwierdzenie spełnienia dodatkowych wymagań mogą prowadzić tylko część zajęć teoretycznych, tj. wykłady, w formie nauczania na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu. Ćwiczenia podczas części teoretycznej szkolenia przeprowadza się w sali ośrodka szkolenia kierowców.

Z poważaniem