Legislacja

Jednak czekają na rozporządzenie

20 września 2010

891ce52c208d63b2d0568b243897e1553760fbd4

(Fot.: PD@N 359-16)

 

Według znowelizowanych przepisów prawa o ruchu drogowym, można karać kierowców na drogach wewnętrznych (m.in. parkingi przed supermarketami, drogi osiedlowe), mogą nawet odholować zaparkowane na kopertach samochody. Niestety. Do tej pory nie odholowaliśmy żadnego samochodu z koperty. Prowadzimy akcję informacyjną, bo być może jest to efekt nieświadomości społeczeństwa, a może tego, że przepisy nie są do końca doskonałe - mówi Marek Anioł z krakowskiej straży miejskiej. A policjanci: - Mieliśmy trochę więcej zgłoszeń. Ukaraliśmy kierowców za parkowanie na osiedlowym trawniku czy blokowanie innych samochodów. Ludzie dzwonią raczej wtedy, kiedy jakieś auto przeszkadza im samym - wyjaśnia Katarzyna Padło z małopolskiej policji. Nowe prawo ma jednak luki. Funkcjonariusze mogą ukarać właściciela niewłaściwie zaparkowanego auta tylko wtedy, jeżeli miejsce jest oznakowane. Gdy nie ma znaków, nie mogą egzekwować przepisów. Muszą być ustawowe przepisy określające, jak ma wyglądać znak pionowy ustalających "strefę ruchu" - tłumaczy Paweł Górak, p.o. komendant straży miejskiej Radomiu. - Czekamy na rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące znaków i sygnałów drogowych. Kiedy ono wejdzie w życie, zarządca terenu będzie mógł wyznaczyć tzw. strefę ruchu. To pozwoli spółdzielniom mieszkaniowym oznaczyć teren i wtedy przepisy ruchu drogowego będą obowiązywać również tam - tłumaczy Krzysztof Dymura z małopolskiej drogówki.

Przypomnijmy, projekt rozporządzenia jest na etapie uzgodnień międzyresortowych.