Na łamach wielu mediów znajdujemy nieprawdziwe informacje o obowiązkowej wymianie i karach, jakie grożą za zignorowanie obowiązku zmiany opon letnich na zimowe. Czy opony zimowe od 1 listopada są obowiązkowe? Tymczasem ustawowy obowiązek wymiany opon nie tylko nie wszedł w życie, ale nawet nie przeszedł sejmowej ścieżki legislacyjnej. Nadal obowiązują przepisy, w myśl których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, byle ich bieżnik miał minimum 1,6 mm. Wymiana jest zalecana, szczególnie kiedy bieżnik ma wysokość minimalną 4 mm. Przygotowany projekt nowelizacji ustawy, wprowadzający obowiązek wymiany opon, trafił w ręce prawników Klubu Platformy Obywatelskiej. Pewne jest zatem, że nowe przepisy nie wejdą w życie w tym roku. Nie ma ich jeszcze.
Jakie są projekty – obowiązek jazdy na “zimówkach” od 1 listopada do 31 marca; głębokość bieżnika nie mniejsza niż 4 mm; mandat za brak “zimowek” lub zbyt płytki bieżnik - mógłby wynieść maksymalnie 500 zł z dodatkową sankcją: odholowaniem na parking policyjny i utratą dowodu rejestracyjnego. Obowiązek używania opon zimowych istnieje w takich krajach jak: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja i Rumunia. W Niemczech funkcjonuje sytuacyjny obowiązek posiadania opon zimowych. Jeśli jest śnieg i mróz należy mieć zamontowane odpowiednie opony z oznaczeniem M+S. Obowiązku posiadania opon zimowych nie ma w: Polsce, Danii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii,na Węgrzech, Bułgarii, Macedonii, Albanii, Grecji i Turcji.
Beata Małecka-Libera, posłanka z Zagłębia, zwolenniczka wprowadzenia obowiązku wymiany opon na zimowe powiedziała – jak czytamy na stronach “Dziennika Zachodniego” - Prace nad pakietem jedenastu przepisów nowelizujących sprawy związane z poruszaniem się po drogach zwolniły i na pewno nie uda się ich wprowadzić w życie do 1 listopada, ale to nie znaczy, że zostały zarzucone. Obowiązek używania opon zimowych jest tylko jednym z zaproponowanych przepisów i to nie najważniejszym. Zmieniliśmy też sztywne ramy czasowe idąc w kierunku modelu niemieckiego.