Legislacja

Już obowiązuje nowa karta parkingowa dla niepełnosprawnych

1 lipca 2015

37e28968efdf45e955039f325123df269e1393d7

Powyżej wzór nowej karty, każda opatrzona hologramem.

To zabezpieczenie - hologram przedstawiający symbol wózka inwalidzkiego o wymiarach15 mmx15 mm, którego krawędzie usytuowane są w odległości58 mmod lewej krawędzi karty i68 mmod górnej krawędzi karty (awers)

Pamiętajmy: za bezprawne parkowanie na tzw. kopercie można otrzymać

mandat 500 złotowy; 5 punktów karnych oraz będzie trzeba zapłacić także za odholowanie pojazdu

(519-95)

I właśnie zakończyła się ostatecznie wymiana kart parkingowych. Usłyszeliśmy pierwsze szacunki, iż w miejsce dotychczas używanych kart w ilości ok. 2 mln, wydano ich aktualnie zaledwie 200 tys.

Od 1 lipca będą obowiązywać nowe wzory uprawnień dla osób niepełnosprawnych. Dokument teraz już nie będzie wydawany przez urzędy, ale przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Oczekiwano zmniejszenia liczby “uprawnionych”. Chcąc uzyskać kartę należało wcześniej stawić się przed obliczem komisji, by uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Według nowych przepisów karta nie przysługuje osobie z lekkim stopniem. Jeśli ktoś ma orzeczenie o stopniu umiarkowanym, lekarz może dać mu wskazania do karty, jeżeli stwierdzi, że ta osoba ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a także występują u niej schorzenia neurologiczne z kodem 10 N, ruchu - 5 R bądź narządu wzroku - 04 O. Przy znacznym stopniu niepełnosprawności wskazania do karty lekarz orzecznik może wydać osobie, która ma problemy z samodzielnym poruszaniem niezależnie od schorzeń oznaczonych kodem. Jeśli ktoś przed 1 lipca 2014 r. miał wydane orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze schorzeniami oznaczonymi kodami 10 N, 5 R, 04 O, nie musiał stawać na komisję i wymienić kartę na nową. Natomiast po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia wg dalszej procedury musi ono się uprawomocnić (dwa tygodnie od daty odbioru), później jeszcze trzeba odczekać trzy tygodnie na odbiór karty. Przypomnijmy, jeszcze, że osoba, która dostaje kartę, nie musi mieć auta. Może ją wieźć ktoś z rodziny czy sąsiad. - Ale uprawniony musi być w samochodzie.