Legislacja

Kapsch największym operatorem systemów poboru opłat drogowych w Polsce

18 lutego 2016

867a815a39e52b996a3c38e674d7e220aadfa301

(533-70 fot. Kapsch Telematic Services sp. z o.o.)

Firma Kapsch Telematic Services Sp. z o.o., operator elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL, przejęła od Egis Road Operation Polska zarządzanie manualnym systemem poboru opłat na autostradzie A4. Kontrakt wszedł w życie z dniem 15 stycznia br. Spółka stała się tym samym największym operatorem systemów poboru opłat drogowych w Polsce.

Umowa podpisana z Egis to już drugie udane przejęcie dokonane przez Kapsch Telematic Services. W listopadzie 2014 r. firma objęła nadzór nad manualnym systemem poboru opłat na autostradzie A2, za który wcześniej odpowiedziany był Intertoll Polska Sp. z o.o.

W rezultacie obu transakcji spółka zarządza obecnie 123 z 320 istniejących pasów do płatności manualnej oraz 261 kilometrami dróg objętych manualnym systemem poboru opłat. De facto oznacza to, że pod jej kontrolą znajduje się ponad 1/3 wszystkich dróg w Polsce, na których obowiązuje płatność manualna.

Dzięki ogromnemu profesjonalizmowi wszystkich zaangażowanych podmiotów, proces przejęcia przebiegł nad wyraz szybko i sprawnie, w sposób niezauważalny dla użytkowników dróg – powiedział Marek Cywiński, Dyrektor Zarządzający Kapsch Telematic Services w Polsce. I dodał: – Wszystkie zarządzane przez nas pasy do płatności manualnej są wyposażone w specjalne urządzenia nadawczo-odbiorcze. Dzięki temu możemy obsługiwać nie tylko kierowców płacących w sposób tradycyjny, ale również coraz większe grono osób korzystających z płatności elektronicznej w ramach stworzonego i zarządzanego przez nas już od ponad 4 lat systemu viaTOLL.

Na polskich drogach obowiązują dwa systemy poboru opłat: manualny dla kierowców pojazdów lekkich o DMC <= 3,5 t.oraz wprowadzony w lipcu 2011 r. system elektroniczny viaTOLL, obowiązkowy dla kierujących pojazdami ciężkimi o DMC > 3,5 t., również zarządzany przez firmę Kapsch. Dzięki działającej od 1 czerwca 2012 r. usłudze viaAUTO do systemu viaTOLL mogą dobrowolnie dołączyć również kierowcy samochodów osobowych podróżujący po płatnych odcinkach autostrad państwowych.

- Usługa viaAUTO stanowi dla kierujących samochodami osobowymi wygodną alternatywę wobec manualnego poboru opłat. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również znacznie upraszcza sposób rozliczania wyjazdów służbowych - nie wymaga płacenia gotówką, kartą płatniczą, flotową, czy zbierania rachunków za przejazd. Z naszych analiz wynika, że z roku na rok z płatności elektronicznej korzysta coraz większa liczba kierowców osobówek. Tylko w ubiegłym roku rozdystrybuowaliśmy wśród nich w sumie ponad 18 000 urządzeń pokładowych – zauważył Cywiński.

Firma Kapsch Telematic Services Poland powstała w lutym 2010 r. jako polski oddział austriackiego koncernu specjalizującego się w innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu telematyki transportu. Od listopada 2010 r. spółka realizuje kontrakt na zaprojektowanie, budowę, uruchomienie i zarządzanie elektronicznym systemem poboru opłat drogowych viaTOLL, który w lipcu 2011 r. zastąpił obowiązujący wcześniej system winietowy.

Kapsch Telematic Services sp. z o.o. jest spółką córką Kapsch TrafficCom - międzynarodowego dostawcy Inteligentnych Systemów Transportowych, systemów poboru opłat drogowych i innowacyjnych rozwiązań opartych na technologiach telematycznych. Spółka powstała w lutym 2010 roku, a od listopada 2010 roku, na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, rozpoczęła projektowanie, budowę i wdrażanie elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL. Został on uruchomiony w lipcu 2011 roku, w rekordowo krótkim czasie 8. miesięcy od podpisania umowy. Wśród rozwiązań oferowanych przez Kapsch Telematic Services znajdują się również systemy zarządzania ruchem drogowym, technologie ważenia pojazdów w ruchu oraz rozwiązania miejskie (ograniczanie dostępu do stref i zarządzanie przestrzenią parkingową).

Słowa kluczowe opłata drogowa