Legislacja

Kat. B1: przepis o maksymalnej moc pojazdu

24 listopada 2011

e8db0c53c367f452d8d30b1bcd2556040e79cc64(Fot.: PD@N 406-29)

Jak donosi “Gazeta Prawna” w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego zaczęto dokładniej niż dotychczas sprawdzać warunki techniczne pojazdów używanych na egzaminie na prawo jazdy (kat. B1 - pojazd o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, maksymalna moc użyteczna silnika nie może przekraczać 15 kW). Dowiadujemy się, iż w wielu ośrodkach kandydaci na kierowców w kat. B1 nie zapisuje się na egzamin z braku właściwego pojazdu egzaminacyjnego. Okazuje się, że większość takich małych samochodów ma za dużą moc - czytamy. Dodajmy, iż zainteresowanie tą kategorią prawa jazdy wynika z faktu, iż mogą ją uzyskiwać kandydaci na kierowców od 16. roku życia.

Za “Gazetą Prawną” zacytujmy wypowiedź Łukasza Kucharskiego, dyrektora łódzkiego WORD, “wskazuje, że pojazd czterokołowy definiowany jest jako taki, który ma cztery koła i jest homologowany wg kategorii L. Zaznacza, że zgodnie z przepisami dotyczącymi homologacji takich pojazdów ich maksymalna moc użyteczna silnika nie może przekraczać 15 kW. Powołuje się przy tym na rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów (Dz. U. nr 162, poz. 1360 z późn. zm.). Konsekwencją tych przepisów jest to, że przerobiony fiat 126p, smart lub inne odchudzone auto nie spełnią kryterium co do mocy silnika. Te 15 kW to jest około 21 koni mechanicznych, a więc moc niektórych traktorków do koszenia większych trawników. Tymczasem popularny miały fiat miał moc około 27 koni mechanicznych.” I kolejna wypowiedź: “– Obecnie przed egzaminem na kategorię B1 bardziej wnikliwie sprawdzane są parametry techniczne pojazdów – mówi Tomasz Matuszewski z mazowieckiego WORD. Przyznaje, że do niedawna przed egzaminem sprawdzano tylko masę pojazdu”. Redakcja “Gazety Prawnej” stawia pytanie: Skoro jeszcze kilka tygodni temu nikt nie zdawał sobie sprawy z istnienia przepisu o maksymalnej mocy pojazdu czterokołowego, którym można jeździć z kategorią B1, to dlaczego doszukano się go dopiero teraz?

Poniżej pismo, które reguluje wątpliwości zarówno szkoleniowców jak i egzaminujących. Tak więc koniecznym jest, aby w dowodzie rejestracyjnym pojazdu do egzaminu państwowego kat. B1 w rubryce “rodzaj pojazdu” musi być umieszczony zapis: “pojazd czterokołowy” lub “pojazd samochodowy” lub “inny pojazd samochodowy, nie jest natomiast dopuszczalny wpis “samochód osobowy”.

65a8b0fb5237995f5ced31944252f0e3022e26de

(Fot.: PD@N 406-3)