Legislacja

Kierowcy zawodowi i ośrodki ich kształcące: KOMUNIKAT

10 lipca 2011

da1566b048a0abc8d8ec409764ae8633d0baab09

(Fot.: PD@N 394-35)

Poniżej publikujemy komunikat redakcji wydawnictwa Grupy IMAGE adresowany do kierowców zawodowych i ośrodków szkolenia prowadzących szkolenia kierowców zawodowych, przypominający i precyzyjne informujący o terminach i procedurach ustawowo obowiązująch. Problemy złożone, prawo zawiłe będziemy więc na naszych łamach poświęcali im coraz więcej miejsca. Już w przyszłym tygodniu informacje o cyklu szkoleń i przygotowanych dla ich uczestników materiałów (fot.) pn. EUROPEJSKI KIEROWCA ZAWODOWY.

Szanowni Państwo !

Zbliża się gorący okres dla ośrodków szkolenia prowadzących szkolenia kierowców zawodowych. Do 10 września 2011 r. powinni odbyć szkolenie okresowe, wykonać badania lekarskie i psychologiczne oraz wymienić prawo jazdy zwodowi kierowcy, którzy uzyskali po raz pierwszy:

* prawo jazdy kat. D1 lub D w terminie od 1 stycznia 1991 r. do 31 grudnia 2000 r.;

* prawo jazdy kat. C1 lub C w terminie od 1 stycznia 1981 r. do 31 grudnia 1995 r.

Na podstawie art. 39d, ust. 6 ustawy z dn. 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.) kierowca wykonujący przewóz drogowy różnymi pojazdami, dla których wymagane jest posiadanie prawa jazdy co najmniej dwóch kategorii, może ukończyć szkolenie okresowe z zakresu jednego bloku programowego. Czyli kierowca, który odbędzie szkolenie okresowe w zakresie kat. C prawa jazdy, może uzyskać wpis do prawa jazdy o odbyciu szkolenia okresowego także w zakresie kat. D (o ile, oczywiście, ją ma). Lub, analogicznie, kierowca, który odbył szkolenie okresowe w zakresie kat. D prawa jazdy, może uzyskać wpis do prawa jazdy o odbyciu szkolenia okresowego także w zakresie kat. C. Ośrodki szkolenia doskonale znają problemy, które do tej pory mieli kierowcy w wydziałach komunikacji przy próbach egzekwowania tego przepisu. Wydziały komunikacji wymagały bowiem rozmaitych dokumentów potwierdzających, że kierowca faktycznie “wykonuje przewóz” różnymi pojazdami.

W efekcie kierowcy zawodowi mieli ogromne problemy i nieraz byli nawet zmuszeni do odbywania drugiego szkolenia okresowego, nie mogąc przebić się przez mur biurokracji. Na szczęście nadchodzi koniec tych problemów, ponieważ ukazały się przepisy jednoznacznie określające warunki dokonywania wpisu po szkoleniu okresowym. I tak w art. 97a ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.) dodano ust. 2a w brzmieniu: “Świadectwo kwalifikacji zawodowej, potwierdzające ukończenie szkolenia okresowego w zakresie jednego z bloków programowych, wydane osobie o której mowa art. 39d ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym stanowi podstawę do uzyskania wpisu, o którym mowa w ust. 1, w zakresie posiadanych kategorii prawa jazdy spośród kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E.” Żeby wydziały komunikacji nie miały wątpliwości, jakich dokumentów oczekiwać od kierowców, Minister Infrastruktury zmienił rozporządzenie w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Zmiana została opublikowana w Dz. U. z 2011 r. nr 140, poz. 820. Najważniejszy jest paragraf 1 zmiany w brzmieniu: “W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 24, poz. 215 i Nr 286, poz. 2884, z 2006 r. Nr 73, poz. 514 oraz z 2009 r. Nr 9, poz. 46) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 5 w ust. 1 pkt 13 otrzymuje brzmienie: (...) 13) od osoby ubiegającej się o wpis potwierdzający uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub ukończenie szkolenia okresowego:

a) wniosku,

b) dokumentów, o których mowa w art. 97a ust. 2 ustawy, (czyli kopii świadectwa kwalifikacji zawodowej, kopii orzeczenia lekarskiego i kopii orzeczenia psychologicznego – przyp. Grupa Image),

c) fotografii, o której mowa w pkt 1 lit. f,

d) oświadczenia kierowcy o wykonywaniu przewozu drogowego różnymi pojazdami, dla których jest wymagane posiadanie prawa jazdy co najmniej jednej spośród kategorii C1, C1+E, C lub C+E oraz D1, D1+E, D lub D+E, w przypadku kierowcy, o którym mowa w art. 39d ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.), (podkr. – Grupa Image),

e) kserokopii posiadanego prawa jazdy i dowodu uiszczenia opłaty za wymianę prawa jazdy, która jest równa opłacie za wydanie prawa jazdy." (...)

Powinny się też ukazać nowe druki wniosków z adekwatną rubryką oświadczenia – precyzują to dalsze zapisy omawianej zmiany rozporządzenia. Trzeba koniecznie poinformować o tym kierowców, aby w razie potrzeby upomnieli się w wydziale komunikacji o właściwy druk (najlepiej mieć wzór w swoim ośrodku i dokładnie wytłumaczyć, o co chodzi).

UWAGA! Zmiany wchodzą w życie 07.08.2011 r., należy więc uprzedzić zainteresowanych kierowców, aby zgłaszali się do wydziałów komunikacji po tej dacie.

Z pozdrowieniami

Redakcja Grupy IMAGE