Legislacja

Konfiskowanie aut pijanym kierowcom - opinie

20 listopada 2012

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o projekcie ustawy w sprawie konfiskaty samochodów pijanym kierowców. Autorzy dokumentu – Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy zakładający konfiskatę samochodów kierowcom, którzy we krwi mają więcej niż 1 promil alkoholu oraz publikację ich wizerunku - piszą. Podjęcie takich kroków zaowocuje poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach. Jedna grupa nieodpowiedzialnych ludzi nie może narażać zwykłych kierowców na utratę zdrowia i życia, a w wypadkach spowodowanych przez pijaków giną całe rodziny. Niestety obserwujemy społeczne przyzwolenie dla wsiadania “po kieliszku” za kierownicę - uzasadniali. Zapytaliśmy Państwa o opinię w tej tak ważnej dla bezpieczeństwa ruchu drogowego sprawie. Niestety - propozycja nie wzbudziła szczególnego zainteresowania. Jednak mamy dwie – choć skrajnie różne - interesujące wypowiedzi - oceńcie i napiszcie: tygodnik@prawodrogowe.pl

Jerzy Jurczak:26 lat prowadziłem pomoc drogową, zwiozłem tysiące aut i uważam, że taka ustawa powinna obowiązywać co najmniej od15 lat, szpitale nie były by zadłużone i kilka tysięcy ludzi żyło by do dzisiaj.

Piotr: Nasuwa mi się kilka pytań dot. zabierania aut pijanym kierującym:

*jeżeli kieruje on służbowym pojazdem, to jakie auto mu zabiorą?

*jeżeli pojazd oprócz kierowcy "po użyciu" użytkują także inni członkowie rodziny, to czy można pozbawić ich prawa do korzystania z dobra rodzinnego?

*jaki pojazd zabiorą kierującemu autem z wypożyczalni?

*czy możliwe będzie skutecznie zabronić kierowcy pijakowi (lub narkomanowi) kupna innego pojazdu?

*itd. itp. ...

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to kolejne "zachcenie" polityków by zabłysnąć i przypodobać się wyborcom. A powstanie pewnie kolejny bubel prawny pisany szybko "pod publiczkę" i bardzo wrażliwy na kruczki prawne.