Legislacja

Limit punktów i punkty karne tzw. tymczasowe

15 lipca 2010

W czerwcu informowaliśmy o różnicy pomiędzy określeniem punkty przypisane kierowcy a punkty wpisane do ewidencji. W tej sprawie wypowiedział się wówczas Naczelny Sąd Administracyjny. Apelowaliśmy o sprawdzanie własnych przewinień. Dzisiaj na łamach “Rzeczpospolitej” czytamy radę prawnika.

Co zrobić, kiedy dołożyliśmy staranności, sprawdziliśmy konto, a w trakcie podróży okazało się, że przekroczyliśmy dozwolony limit?Adwokat Kazimierz Pawelec nie daje większych szans na wygraną kierowcy, choć, jak przyznaje, błąd został zawiniony przez organ państwowy. Można więc myśleć o dochodzeniu odszkodowania przed sądem. Wówczas jednak to kierowca musi udowodnić poniesioną stratę. Szanse na powodzenie są tym mniejsze, że całkiem niedawno Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że kierowca powinien sam dbać o swoje konto i pilnować punktów karnych. Najpierw jednak należy sumiennie sprawdzić swoje konto. Jak to zrobić? Ewidencję kierowców łamiących przepisy drogowe prowadzi policja. Do niej więc trzeba się udać, żeby sprawdzić liczbę punktów na swoim koncie. Najlepiej przed wyjazdem na wakacje. Wystarczy dowód osobisty i wizyta w komendzie rejonowej, powiatowej, wojewódzkiej czy miejskiej.

– Nie musi być to jednostka właściwa dla miejsca zamieszkania kierowcy – informuje podinspektor Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji. Radzi jednak, żeby na komisariat iść w godzinach urzędowania. Zaświadczenie wydane przez policję nie musi jednak odzwierciedlać faktycznego stanu konta. Punkty docierają bowiem do ewidencji z pewnym opóźnieniem. Jakim? – Jeśli wymierzono je kierowcy podczas kontroli drogowej, to znajdą się w ewidencji w ciągu pięciu dni – wyjaśnia Hajdas. I przyznaje, że największy problem to punkty za wykroczenia ujawnione przy użyciu fotoradarów obsługiwanych przez straż miejską i gminy. Te bowiem mogą się znaleźć w ewidencji nawet po kilku miesiącach.

Czym innym są z kolei punkty karne tzw. tymczasowe. Kiedy odmawiamy przyjęcia mandatu, one wprawdzie trafiają na nasze konto, ale nie bierze się ich pod uwagę przy podliczaniu stanu konta. Są dodawane dopiero po wyroku sądu. Wszystkie punkty przedawniają się po roku od popełnienia wykroczenia.

Słowa kluczowe fotoradary punkty karne