Legislacja

Luka w ustawie dot. karty parkingowej

31 lipca 2012

bb91405ec648761375898ec945570dbb2ad23ca5

10a0a2077e6e8b2ff6e57a9bc15a7a82792164a8

(Fot.: PD@N 437-29-30jm)

Zmiany dotyczące europejskich kart parkingowych określa nowela prawa o ruchu drogowym i kodeksu karnego powstała w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. I tak np. za posługiwanie się nieswoją kartą przewidziana jest grzywna, mandat za parkowanie ka kopercie i 5 punktów karnych. Mają one być lepiej zabezpieczone np. hologramem czy znakiem wodnym. Nadto będą odnotowane w centralnym rejestrze kart parkingowych. W nim, policjant łatwo sprawdzi czyja jest karta, kiedy wydana. Dokument będzie musiał być odnawiany co pięć lat. Projekt w sierpniu ma trafić do Sejmu. O projekcie na naszych łamach informowaliśmy w ubiegłym tygodniu - oto komentarz jednego z naszych Czytelników:

Andrzej L.:Kolejny przejaw niekompetencji posłów. Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej nie jest wydawana bezterminowo, ale na ściśle określony czas. Wystarczy zobaczyć wzór karty określony przez - rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie wzorów kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych - ma trzy pola do wypełnienia: 1. Data Ważności; 2. Nr 3. Organ wydający. Tak więc stwierdzenie zawarte w komentowanym tekście cyt: "Jak wyjaśnił przewodniczący podkomisji Marek Plura, projekt został przygotowany, by ukrócić nadużycia związane z używaniem kart parkingowych dla niepełnosprawnych, które obecnie wydawane są bezterminowo.” jest nieprawdziwe. Proponuję natomiast zająć się nieuregulowaną w Art. 8. Prawa o ruchu drogowym następującą sytuacją:

*osoba przewożąca niepełnosprawnego posiadacza karty parkingowej wjeżdża na podstawie tej karty na drogę za znak B-1 lub w inne miejsce dozwolone na podstawie par. 33. 2 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów.

*osoba niepełnosprawna będzie przebywała przez dłuższy czas (np. kilka dni) w tym miejscu na rehabilitacji lub leczeniu.

W opisanej sytuacji kierujący nie może zgodnie z przepisami poruszać się samochodem ponieważ nie jest posiadaczem karty, a także nie przewozi osoby niepełnosprawnej. To właśnie ta luka prawna jest dla niektórych furtką do nadużyć natomiast innym uniemożliwia działanie zgodne z logiką i zdrowym rozsądkiem.