Legislacja

Mandaty ITD - jest projekt rozporządzenia

30 stycznia 2011

Departament Transportu Samochodowego Ministerstwa Infrastruktury przesłał do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownikom Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Rozporządzenie określa: uprawnienia inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, zwanych dalej "inspektorami", oraz pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego posiadających uprawnienia kontrolne, o których mowa w art. 76a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwanych dalej “pracownikami” do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego; wykaz wykroczeń, za które inspektorzy oraz pracownicy są uprawnieni do nakładania grzywien; zasady i sposób wydawania inspektorom oraz pracownikom upoważnień do nakładania grzywien. Zaplanowane konsultacje mają trwać do 11 lutego br.

U z a s a d n i e n i e (fragment):

Rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownikom Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 95 § 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 848, z późn. zm.). Potrzeba wprowadzenia projektowanych przepisów wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 225, poz. 1466), tworzącej system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Znowelizowane przepisy nakładają na Inspekcję Transportu Drogowego nowe obowiązki w odniesieniu do kontroli ruchu drogowego, obejmujące ujawnianie za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych naruszeń przepisów ruchu drogowego w zakresie przekraczania dopuszczalnej prędkości oraz niestosowania się do sygnałów świetlnych (art. 129g ust. 1 ustawy), a także nadają uprawnienia do kontroli kierującego pojazdem:

1) w stosunku do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu (art. 129a ust. 1 pkt 2 ustawy),

2) który naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu przyrządów kontrolno – pomiarowych, przenośnych, albo zainstalowanych w pojeździe albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących (art. 129a ust. 1 pkt 3 ustawy);

3) który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa (art. 129a ust. 1 pkt 4 ustawy).

Projektowane rozporządzenie ma na celu umożliwienie dokonującym kontroli ukaranie osób, popełniających wykroczenia poprzez naruszanie określonych przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, grzywną w drodze mandatu karnego. Zastosowanie procedury mandatowej umożliwi skuteczniejsze i szybsze egzekwowanie sankcji za popełnione przez kierujących pojazdami wykroczenia. Projekt umożliwia nakładanie grzywien przez pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego posiadających uprawnienia kontrolne, a więc przez pracowników, o których mowa w art. 76a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.).

Źródła elektroniczne PRAWO DROGOWE (ePD) - DODATKI - Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego oraz pracownikom Głównego Inspektora Transportu ePD – „Ten zbiór aktów prawnych musisz mieć”