Legislacja

Na światłach przez cały rok

28 marca 2007

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 7 marca 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, nakładającą obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok. Ustawa wejdzie w życie 14 dnia od daty publikacji w Dzienniku Ustaw. Ustawa ta wprowadza następujące zmiany w ustawie – Prawo o ruchu drogowym:

1. Nakłada na kierujących pojazdami obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę. W okresie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, kierujący pojazdem, zamiast świateł mijania, będzie mógł używać świateł do jazdy dziennej.

2. Reguluje zasady poruszania się w tunelach o długości ponad 500 m znajdujących się poza obszarem zabudowanym, a w szczególności nakłada na kierującego obowiązek utrzymania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami. (np.: dla samochodów osobowych w trakcie jazdy – jest to 50 m, w trakcie zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego – 5 m).

Ekspert Instytutu Transportu Samochodowego podkreśliła przy tym, że jest to decyzja, które idzie w dobrym kierunku i powinny jej towarzyszyć dalsze kroki. - To rozwiązanie, które dopiero zdobywa sobie uznanie w Europie. Komisja Europejska opracowuje obecnie rekomendację, w której zaleca się obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez cały rok oraz produkcję samochodów ze światłami włączanymi automatycznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce - powiedziała Ilona Buttler, psycholog Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego. - Jest wola i poparcie dla tego typu rozwiązań - podkreśliła.