Ministerstwo Infrastruktury skierowało do publikacji dwa rozporządzenia umożliwiające rejestrację samochodów z kierownicą umieszczoną po prawej stronie. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - poinformował resort. Są to rozporządzenia dotyczące zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, a także w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenia uzyskały wcześniej stosowny podpis Marii Wasiak, szefowej resortu infrastruktury. Jedno z nich - dotyczące warunków technicznych - parafowali także ministrowie spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej. Dokumenty 14 lipca 2015 r. zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji celem ich opublikowania.
Część ekspertów branżowych spodziewa się masowego napływu do Polski starych, wyeksploatowanych samochodów sprowadzanych z Wysp Brytyjskich (a nawet z rynku japońskiego). Podkreślają oni, że “ze względu na koszty utrzymania starszego samochodu (bardzo wysokie wydatki na naprawy i ubezpieczenie) oraz ograniczony popyt na używane “angliki” ze strony odbiorców zagranicznych, ceny starszych pojazdów na Wyspach są niskie, a oferta bardzo bogata”. Inni eksperci twierdzą z kolei, że entuzjazm prywatnych importerów po kilku miesiącach osłabnie. Na przykład, gdy okaże się, że koszty sprowadzenia samochodu z tych krajów są wyższe niż w przypadku aut importowanych zza Odry. Trzeba także brać pod uwagę możliwy wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chodzi głównie o to, że w Polsce przeważają drogi jednojezdniowe, w przypadku których wykonanie “anglikiem” manewru wyprzedzania będzie bardzo trudne, a nawet niebezpieczne - komentuje redakcja portalu SAMAR pl.