Legislacja

Niesłyszący kandydat na kierowcę zdaje egzamin

9 kwietnia 2013

Posłowie Bogdan Rzońca i Jan Warzecha w interpelacji nr 14695 postawili ministrowi transportu pytania dotyczące egzaminowania osób niesłyczących ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Zwracają oni uwagę na fakt, że niesłuszący kandydat na kierowcę musi we własnym zakresie zatrudnić tłumacza języka migowego. Wyjaśniając sprawę Tadeusz Jarzmuziewicz powiedział: zgodnie z posiadanym stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w przedmiotowej sprawie na podstawie § 2 pkt 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861, z późn. zm.), osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON usług tłumacza migowego lub tłumacza przewodnika (również podczas egzaminu na prawo jazdy), jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Środkami na ten cel dysponują samorządy powiatowe (powiatowe centra pomocy rodzinie) i tam też osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o ww. dofinansowanie. Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie resortu nie ma konieczności wprowadzania zmian do ww. rozporządzenia w przedmiotowym zakresie.

 

 

Interpelacja (nr 14695)

do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej

w sprawie egzaminowania osób niesłyszących ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami

Szanowny Panie Ministrze! W mediach pojawiły się informacje o utrudnieniach dla osób niesłyszących, które podchodzą do egzaminów na prawo jazdy. Muszą one zapewnić sobie we własnym zakresie na czas trwania egzaminu tłumacza języka migowego, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sytuacja ta spowodowana jest przepisami zawartymi w rozporządzeniu z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienie do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Według § 13 ust. 1 pkt 4 przedmiotowego aktu prawnego jednym z warunków przeprowadzenia egzaminu państwowego jest zapewnienie przez osobę egzaminowaną obecności tłumacza języka migowego, tłumacza systemu językowo-migowego lub środków wspierających komunikowanie się, jeżeli osoba egzaminowana jest osobą, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Osoby głuche uważają, że rozwiązanie to jest dla nich krzywdzące i dyskryminujące. Zwracają uwagę, że według przepisów ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania organy administracji państwowej powinny zapewniać dostęp do bezpłatnego tłumacza języka migowego.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującym pytaniem: Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie zmian w przepisach, które zapewnią osobom głuchym przystępującym do egzaminów bezpłatnego tłumacza języka migowego?

Z poważaniem

Posłowie Jan Warzecha i Bogdan Rzońca

Warszawa, dnia 19 lutego 2013 r.

aa262c5d0c0e6c8f19d23405aefa7bccd2106ed8

(Fot.: PD@N 461-16jm)

Tadeusz Jarmuziewicz (fot.), sekretarz stanu w MTBiGM. Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na pismo (nr SPS-023-14695/13) przekazujące interpelację posłów pana Jana Warzechy oraz pana Bogdana Rzońcy w sprawie egzaminowania osób niesłyszących ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, przedstawiam poniżej stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2012 r. poz. 995) warunkiem przeprowadzenia egzaminu państwowego jest zapewnienie przez osobę egzaminowaną obecności tłumacza języka migowego, tłumacza systemu językowo-migowego lub środków wspierających komunikowanie się, jeżeli osoba egzaminowana jest osobą, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209, poz. 1243 oraz z 2012 r. poz. 986).

Zgodnie z posiadanym stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w przedmiotowej sprawie na podstawie § 2 pkt 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861, z późn. zm.), osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON usług tłumacza migowego lub tłumacza przewodnika (również podczas egzaminu na prawo jazdy), jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Środkami na ten cel dysponują samorządy powiatowe (powiatowe centra pomocy rodzinie) i tam też osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o ww. dofinansowanie. Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie resortu nie ma konieczności wprowadzania zmian do ww. rozporządzenia w przedmiotowym zakresie.

Z poważaniem