Legislacja

Nieudzielanie pomocy pasażerom płonącego samochodu (art. 162 kk)

30 lipca 2013

Poseł Krzysztof Brejza wystosował interpelację (nr 18289) adresowaną do ministra spraw wewnętrznych w sprawie podjęcia postępowania przeciwko kierowcom, który nie udzielili pomocy po wypadku drogowym. W przywołanym zdarzeniu zginęły cztery osoby. Inne pojazdy przejeżdżały obok płonącego pojazdu i... jechały dalej. Na pytanie czy ustalono tożsamość tych właśnie kierowców odpowiedział Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Po pierwsze poinformował, iż w konkretnie przywołanej sytuacji zachowania przejeżdżających obok płonącego samochodu kierowców nie wyczerpywały znamion przestępstwa określonego w art. 162 Kodeksu karnego. Tak więc odstąpiono od ustalania i przesłuchiwania innych – albowiem pierwszy przejeżdżający kierowca przystąpił do akcji pomocy - kierowców. Resort spraw wewnętrznych przygotował następujące - interesujące - zestawienie tabelaryczne z danymi za lata 2010-2012, które dotyczą wszystkich czynów wypełniających znamiona przestępstwa określonego w art. 162 Kodeksu karnego:

2010 rok

Przestępstwa stwierdzone

wykrywalność

(% wykrycia)

ogółem

w tym:

czyny nieletnich

w mieście

Województwo łódzkie

17

3

12

100

Polska

128

10

74

98,4

2011 rok

 

Przestępstwa stwierdzone

wykrywalność

(% wykrycia)

ogółem

w tym:

czyny nieletnich

w mieście

Województwo łódzkie

7

0

2

100

Polska

129

3

72

98,5

2012 rok

 

Przestępstwa stwierdzone

wykrywalność

(% wykrycia)

ogółem

w tym:

czyny nieletnich

w mieście

Województwo łódzkie

19

0

10

94,7

Polska

132

6

74

97

 

Interpelacja (nr 18289)

do ministra spraw wewnętrznych

w sprawie podjęcia postępowania przeciwko kierowcom, którzy nie udzielili pomocy po wypadku drogowym

Szanowny Panie Ministrze! Pod koniec ubiegłego roku na autostradzie A2, na wysokości węzła Emilia uległ wypadkowi drogowemu samochód osobowy na białoruskich numerach rejestracyjnych. Autem podróżowały w kierunku Poznania 4 osoby, w tym 2,5-letnie dziecko. Służby ratunkowe zostały poinformowane o wypadku dopiero 5 minut po zdarzeniu. Wcześniej, według służb autostradowych i Policji, koło rozbitego, palącego się samochodu przejeżdżało kilkanaście samochodów osobowych. Niestety nikt z tych kierowców nie zatrzymał się i nikt nie zadzwonił nawet po pomoc. W pożarze auta zginęło troje pasażerów samochodu, po kilku dniach w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zmarło 2,5-letnie dziecko poszkodowane w wypadku.

Zgodnie z polskim prawodawstwem nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 162 Kodeksu karnego).

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytanie: Czy Policja podejmowała w powyższej sprawie działania w celu ustalenia tożsamości kierowców, którzy nie udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym? Jak wygląda na przestrzeni ostatnich lat statystyka zdarzeń związanych z nieudzieleniem pomocy ofiarom wypadków?

Z wyrazami szacunku

Poseł Krzysztof Brejza

Inowrocław, dnia 24 maja 2013 r.

 

Odpowiedź na interpelację:

Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 6 czerwca 2013 r. (sygn. SPS-023-18289/13) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Krzysztofa Brejzy w sprawie podjęcia postępowania przeciwko kierowcom, którzy nie udzielili pomocy po wypadku drogowym, pragnę wskazać, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Główną Policji śledztwo w sprawie wypadku drogowego, który wydarzył się w dniu 18 listopada 2012 r. w miejscowości Emilia na autostradzie A2, prowadziła Prokuratura Rejonowa w Zgierzu. W toku prowadzonego postępowania ustalono, że pomocy poszkodowanym udzielił jeden z pierwszych przejeżdżających kierowców, który następnie został przesłuchany w charakterze świadka. Z uwagi na fakt udzielenia pomocy osobom poszkodowanym w ww. wypadku po dokonaniu uzgodnień z prokuratorem prowadzącym śledztwo uznano, że zachowanie pozostałych przejeżdżających kierowców nie wyczerpuje znamion przestępstwa określonego w art. 162 Kodeksu karnego. Mając powyższe na uwadze, odstąpiono od ustalania i przesłuchania innych kierowców.

Odnosząc się do kwestii statystyki zdarzeń opisanych przez pana posła, pragnę wskazać, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez KGP Policja posiada dane statystyczne, które obejmują wszystkie czyny wypełniające znamiona przestępstwa określonego w art. 162 Kodeksu karnego, które polega na nieudzielaniu pomocy człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Nie jest natomiast możliwe przekazanie informacji w zakresie zdarzeń związanych z nieudzielaniem pomocy wyłącznie ofiarom wypadków drogowych.

Mając powyższe na uwadze, w załączeniu uprzejmie przedstawiam zestawienie tabelaryczne z danymi za lata 2010–2012, które dotyczą wszystkich czynów wypełniających znamiona przestępstwa określonego w art. 162 Kodeksu karnego.

Łączę wyrazy szacunku

Załącznik. Zestawienie tabelaryczne z danymi za lata 2010–2012, które dotyczą wszystkich czynów wypełniających znamiona przestępstwa określonego w art. 162 Kodeksu karnego.