Legislacja

O interpelacji w sprawie doszkalania motocyklistów z prawem jazdy kat. B

8 sierpnia 2014

d48033abc9952b7b8183f5b0761f000b134e9d75

(500-24 fot. jola michasiewicz)

Już w dniu publikacji noweli ustawy o kierujących pojazdami zwalniającej z wszelkich szkoleń kierowców posiadających prawo jazdy kat. B, automatycznie uzyskujących uprawnienia do motocykli do 125 cm sześć. (zarówno z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów), poseł Józef Lassota złożył interpelację dotycząca spraw wnikających z ustawy. Zwrócił uwagę, iż część kierowców będzie chciała skorzystać z doszkolenia, a tu instruktorzy nauki jazdy obawiają się skutków nieprzyjemnych zdarzeń, do których może dojść podczas szkolenia np. upadku i uszkodzenia ciała. Poseł pytał, kto właściwie może udzielać lekcji osobie posiadającej już uprawnienie, pytał o zasadność wypłat ewentualnych odszkodowań; czy podmiotami zatrudniającymi instruktora mogą być osk, czy ośrodki doskonalenia techniki jazdy; o sposób oznaczenia pojazdu szkoleniowego i samego kuranta. Konkludował - czy udzielanie lekcji jazdy na motocyklu klasy 125 cm3, osobie nieumiejącej jeździć, legitymującej się prawem jazdy kategorii B, jest nauką jazdy czy doskonaleniem techniki jazdy? Czekamy na stanowisko resortu, tymczasem kilka wypowiedzi czytelników:

* Posiadam prawo jazdy kat. A, B, C w związku z czym posiadam uprawnienia do kierowania czterokołowcami oraz czterokołowcami lekkimi. Nie posiadam jednak w tym zakresie żadnego przeszkolenia, doświadczenia oraz umiejętności, a nie chcę też zrobić sobie ani nikomu na drodze krzywdy. Czy ktoś mi powie gdzie i jak zgodnie z obowiązującymi przepisami mogę nauczyć się jazdy quadem, bo próbowałem już parę razy i wydaje mi się, że mało ma to wspólnego z jazdą samochodem osobowym podobnie zresztą jak jazda tzw. lekkim motocyklem (125 cm), o które ostatnio tyle hałasu??? Jaki ośrodek i jaki instruktor może mnie przeszkolić???

* SZKOLENIE NA KATEGORIĘ A TO PARTYZANTKA TAK NAPRAWDĘ TO NIE MOŻNA SZKOLIĆ W RUCHU DROGOWYM.

* Zmorą polskiego prawa jest brak aktów wykonawczych, wprowadza się przepis, który można interpretować na różne sposoby. W dużej mierze winę ponoszą legislatorzy, którzy są odpowiedzialni za spójność ustaw, jak również ich skutki, oraz sposób realizacji. Dobrze że mamy Pana Posła, który bardzo szybko reaguje na ustawowe patologie, bo o tym trzeba pisać i mówić ażeby zwykły obywatel mógł spokojnie pracować zgodnie z prawem.

* Doskonałe pytania! Bo wszystko jest dobrze, jak się nic nie stanie, ale niech osoba szkolona złamie rękę, to mamy kłopot - ubezpieczenie nie zadziała, a może i uprawnienia odbiorą. Jak zwykle nowe przepisy ale nie wiadomo jak się stosować do nich żeby było legalnie.