Legislacja

Obowiązkowe elementy odblaskowe (3) - dyskusja

7 grudnia 2008

W połowie listopada PAP podała informację o inicjatywie poselskiej dotyczącej obowiązku używania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu. Z całą przyjemnością zachęcamy do dyskusji:

INFORMACJA PAP: Wprowadzenia obowiązku używania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu chce Sojusz Lewicy Demokratycznej - informuje Polska Agencja Prasowa. Posłanka SLD Krystyna Łybacka zapowiedziała na konferencji prasowej, że we wtorek do Sejmu ma wpłynąć projekt zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Według projektu, osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym byłyby zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla uczestników ruchu. Obecne przepisy zobowiązują do używania takich elementów jedynie osoby do lat 15. "Jesteśmy w europejskich statystykach na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o udział pieszych w wypadkach". Łybacka powiedziała, że wprowadzenie takiego obowiązku podyktowane jest statystykami wypadków z udziałem pieszych. "Jesteśmy w europejskich statystykach na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o udział pieszych w wypadkach. W 2007 roku na drogach zginęło blisko 2 tys. pieszych. Znaczny odsetek ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg" - mówiła Łybacka. Posłanka podkreśliła, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe tj. kamizelka czy opaska są znikome i nie są barierą uniemożliwiającą nabycie ich.

KOMENTARZ: Wszystko dobrze i dla naszego bezpieczeństwa. Tylko czy nie powstanie kolejne prawo, które od początku nie będzie przestrzegane? Taka magiczna wiara w moc stanowionych przepisów. Już od dawna obowiązuje przepis o noszeniu odblasków przez osoby do 15 roku życia. I co z tego? Adam T.