Legislacja

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich

31 lipca 2008

Nad nowymi przepisami, które mają poprawić bezpieczeństwo na drodze, pracuje zespół ekspertów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z przygotowywanego projektu, do którego założeń dotarło "Metro", wynika, że noszenie elementów odblaskowych będzie obowiązkowe dla wszystkich, i to niezależnie od wieku. Trzeba je będzie zakładać na drodze poza terenami zabudowanym. Dziś taki obowiązek dotyczy tylko dzieci i młodzieży do 15. roku życia. Jak tłumaczy Wioletta Paprocka, rzecznik prasowa MSWiA, wprowadzenie takiego obowiązku ma zmniejszyć liczbę wypadków wśród pieszych. Tylko w ubiegłym roku na drogach zginęło prawie 2 tys. pieszych, a ok. 14,8 tys. zostało rannych. - Wreszcie ktoś zrozumiał, że ten problem nie dotyczy tylko dzieci, ale i dorosłych - cieszy się z propozycji rządu Ryszard Fonżychowski, prezes stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo, które od niemal dziesięciu lat prowadzi akcje zachęcające do używania odblasków. Podobnie wypowiada się Jacek Balkan z Radia TOK FM. Wspólnie z kolegą z rozgłośni Maciejem Głogowskim zainicjowali akcję rozdawania kamizelek i innych elementów odblaskowych przez policjantów z Piaseczna. - Odblaski obowiązkowe dla każdego? Świetny pomysł. Ale mam nadzieję, że rząd zrobi wszystko, żeby to nie był przepis martwy - mówi Balkan. Teraz, jak przyznają sami policjanci, przepisy nie są przestrzegane. Jeśli nawet patrol policji zatrzyma nieletniego bez elementu odblaskowego, kończy się tylko na pouczeniu. - Nie możemy wystawiać im mandatu. Ale informujemy rodziców i szkołę - wyjaśnia Marek Kąkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Tak w każdym razie głosi teoria. Dorosłym grożą mandaty. Nie ustalono jeszcze, w jakiej wysokości. Nowe prawo wejdzie w życie na początku przyszłego roku. Jacek Balkan radzi władzy, aby komendy policji dostały wcześniej zapas elementów odblaskowych, które rozdadzą mieszkańcom.