Legislacja

Okresu przejściowego tymczasem nie ma

20 listopada 2012

Po 19 stycznia 2013 r. kandydat na kierowcę - jak przypomina dziennik “Gazeta Prawna” - chcąc zdobyć prawo jazdy:

1)będzie musiał osobiście zgłosić się do starostwa;

2)tam założony zostanie tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)

3)następnie kandydat na kierowcę wybierze szkołę jazdy;

4)wybrany ośrodek szkolenia pobierze i uzupełni dane z Profilu Kandydata na Kierowcę (korzystając z dostępu do bazy);

5)po zakończonym szkoleniu dane PKK trafiają do starostwa i następnie do ośrodka egzaminowania;

6)po zdanym egzaminie WORD przesyła uzupełniony PKK do starostwa;

7)kierowca odbiera prawo jazdy i rozpoczyna się 2-letni okres próbny (jeśli kierowca w tym czasie popełni dwa wykroczenia, okres ten może zostać wydłużony o kolejne dwa lata).;

8)pomiędzy 4 i 8 miesiącem od otrzymania uprawnień kierowca w okresie próbnym musi zgłosić się na kursy doszkalające.

A dzisiaj w ośrodkach szkolenia i egzaminowania tłok. Kandydaci na kierowców chcą skorzystać z ostatniej okazji zdobycia uprawnień na starych zasadach. Dziennik przywołuje tu wypowiedź Katarzyny Kowalczyk z Babskiej Auto Szkoły w Warszawie: Teraz jest nawet dwukrotnie więcej. Na zorganizowanym przez nas kursie intensywnym, na którym zajęcia zamiast co trzy dni odbywały się codziennie, ludzie siedzieli na dostawkach. Chętnych jest tak wielu, że może być problem ze zdaniem egzaminu przed zmianami - dodaje. I tu pytanie, na które nie znajdujemy nigdzie odpowiedzi.

Co z kursantami, którzy szkolenie zakończą w styczniu, ale jeszcze przed 19.? W “Gazecie Prawnej” znajdujemy następujące wyjaśnienie: prawo jazdy po staremu otrzymamy tylko wtedy, gdy szkolenie zakończy się około 19 grudnia - czyli na miesiąc przed zmianami. To dlatego, że na egzamin w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego z reguły czeka się 3-4 tygodnie.

Co z kursantami, którzy szkolenie rozpoczną tuż przed 19. stycznia, a egzamin wypadnie mu już po tej dacie? I wyjaśnienie -będzie musiał i tak zdawać egzamin teoretyczny na nowych zasadach (także praktyczny w przypadku motocyklistów).

Według znanego nam stanu prawnego ustawodawca nie przewidział bowiem okresu przejściowego dla nowych przepisów. Do 19 stycznia 2013 r. jeszcze kilka tygodni. Przypomnijmy, analogicznie na początku br., zanim minister transportu zdecydował o przesunięciu terminu nowych egzaminów z lutego br. na styczeń 2013 r. stawialiśmy podobne pytania.