W sądzie rejonowy w Nowym Targu zapadł wyrok w sprawie 23 osób oskarżonych o wyłudzenia praw jazdy na podstawie egzaminów, jakie kursanci podobno mieli zdawać na Ukrainie. Jak informowała Lucyna Franczak, rzeczniczka prasowa nowotarskiego sądu - oskarżeni: Stanisław K. oraz Piotr H. muszą zapłacić grzywny w wysokości 1500 i 5000 złotych. Z kolei Piotr D. usłyszał wyrok więzienia w zawieszeniu. Pozostałe oskarżone osoby zostały przez sędziego warunkowo uniewinnione.
O sprawie “ukraińskich praw jazdy" informowaliśmy Państwa w wielu informacjach. W lutym 2011 r. prokuratura zajęła się sprawą mieszkańców Podhala, którzy nielegalnie zdobyli prawa jazdy na terenie Ukrainy i przenieśli uprawnienia do prowadzenia pojazdów w Polsce. Jak ustalono w toku śledztwa, do uzyskania ukraińskiego prawa jazdy konieczny był wyjazd na Ukrainę. Pośrednicy przewozili zainteresowane osoby do Lwowa. Tam górale byli fikcyjnie meldowani oraz zapisywali się na kurs nauki jazdy. Faktycznie nie uczestniczyli jednak w szkoleniu teoretycznym i praktycznym. Po powrocie do Polski wymieniali natomiast w miejscowych wydziałach komunikacji dokumenty ukraińskie na polskie.