Legislacja

Pijani kierowcy: komentarze naszych Czytelników

19 stycznia 2014

40127dc30051108bd7ec16aab4758cce91131082(Fot.: PD@N 381-2-16)

A Pani/Pan? Co myślicie o kierowcach,

którzy siadają za kółkiem będąc w stanie po spożyciu alkoholu? Jak skutecznie karać kierowców na “podwójnym gazie”?

Prosimy o komentarze i listy: tygodnik@prawodrogowe.pl

Naszych Czytelników poprosiliśmy o opinie do szeroko pojętego zagadnienia pijanych kierowców. Niestety ku oczekiwaniom redakcji, nie było lawiny propozycji i opinii. Czyżby to sygnał, iż jednak większość z nas akceptuje zachowania pijanych kierowców i wcale nie widzi potrzeby wprowadzenia ostrzejszego prawa i wielu innych rozwiązań prowadzących do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i wyeliminowania z dróg pijanych kierowców? Pozostajemy z tzw. mieszanymi odczuciami. Oto te komentarze, które zostały zgłoszone i za te bardzo dziękujemy. Czekamy na dalsze:

RADEK: Niech sądy zaczną STOSOWAĆ istniejące przepisy. W latach 2012-13 na terenie pewnego województwa dwa sądy rejonowe warunkowo umorzyły ok. 120 postępowań w sprawach o czyn z art. 178a par. 1 kk, nie orzekając przy tym środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych! Więc o czym ta gadka Panie Premierze.

ADAM: Co ten alkomat ma robić ? Leżeć? Warto wspomnieć, że alkomat wymaga bardzo częstego sprawdzenia prawidłowości wskazań. A co do reszty: może zacząć od rzetelnego stosowania tego prawa co jest?

HUCKELBERRY:Dlaczego alkomat w każdym aucie, a w innych pojazdach już nie? To dyskryminacja rowerzystów, motorowerzystów, motocyklistów, motorniczych tramwajów, traktorzystów, kierujących walcami i koparko-ładowarkami. Proponuję wprowadzić jeszcze obowiązek posiadania narkotestów w pojazdach.

KRZYSZTOF G.: Prawdopodobnie kupie sobie plecak i zapakuje do niego. Alkomat, apteczkę, gaśnicę, trójkąt, kamizelkę odblaskową, badania lekarskie i psychologiczne w charakterze kierowcy, instruktora, nauczyciela, egzaminatora, kierowcy. Prawo jazdy, ubezpieczenia, wypisy z licencji, Viatol, koło zapasowe. I poco mam dublować wyposażenie, tak jak będę zmieniał pojazd zabiorę tylko plecak w którym będę miał cały pakiet wyposażenia. A może to wyposażenie otrzymam od... za przysłowiową złotówkę. Ta wypowiedź jest tak głupia jak i propozycje zmian.

JAN ZBIGNIEW P.: Nie ma żadnego społecznego oddziaływania na nasilające się przypadki pijaków za kierownicą. Należy NATYCHMIAST zmienić przepisy i POKAZYWAĆ twarze i NR REJESTRACYJNE samochodów kierowców będących pod wpływem alkoholu, a NIE ZAKRYWAĆ. Niech rodzina, znajomi, sąsiedzi widzą twarz i samochód pijanego kierowcy. Takie działanie nic nie kosztuje, a efekty oddziaływania społecznego będą. Mówię o tych prostych działaniach już od wielu lat. Nikt nie podejmuje tematu.

ADAM: Napisano już wyżej, logicznie i z sensem. Medialna zadyma to nie jest rozwiązanie. Natomiast stosowanie obowiązującego prawa i medialne pokazywanie prawidłowych zachowań trudno uznać za chociażby zadowalające.

JAN ZBIGNIEW P.: Nie ma żadnego społecznego oddziaływania na nasilające się przypadki pijaków za kierownicą. Należy NATYCHMIAST zmienić przepisy i POKAZYWAĆ twarze i NR REJESTRACYJNE samochodów kierowców będących pod wpływem alkoholu, a NIE ZAKRYWAĆ. Niech rodzina, znajomi, sąsiedzi widzą twarz i samochód pijanego kierowcy. Takie działanie nic nie kosztuje, a efekty oddziaływania społecznego będą. Mówię o tym od wielu lat. Nikt nie podejmuje tematu. Widocznie za prosty.