Legislacja

Plaga kradzieży tablic rejestracyjnych

20 stycznia 2012

Kradzieże tablic rejestracyjnych, szczególnie w dużych miastach to już plaga informują statystyki policyjne. W ostatnim czasie lawinowo wzrosła liczba tego typu przestępstw. Złodzieje wykorzystują "lewe" tablice do okradania stacji benzynowych - zakładają je do własnego samochodu, tankują do pełna i odjeżdżają. W większości przypadków, ustalenie tożsamości sprawcy na podstawie zapisu z monitoringu jest niemożliwe. Niestety, kradzież tablicy rejestracyjnej jest dziecinnie prosta. Wielu kierowców korzysta z zatrzaskowych plastikowych ramek - ich wyłamanie zajmuje złodziejowi zaledwie kilka sekund. Policja radzi, aby skutecznie zabezpieczać tablice rejestracyjne np. mocowanie tablic poprzez solidne przymocowanie blachowkrętami do zderzaków.

Co zrobić, gdy skradzione zostaną nam tablice samochodu? Po pierwsze zgłosić zdarzenie, policja wyda stwierdzające zaginięcie tablic - wraz z policyjną notatką, dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu - możemy odwiedzić znienawidzony przez większość kierowców wydział komunikacji. Tam złożyć należy wniosek o wtórnik tablic lub nadanie nowego numeru rejestracyjnego (wiele urzędów udostępnia takie wnioski na swoich stronach internetowych).