Legislacja

Po zmroku odblaski są obowiązkowe dla dzieci i dorosłych

31 sierpnia 2014

0bd610663cca74ecd284c54de6a281ece710df3e

“Jest żółta, brzydka, do niczego nie pasuje, ale może uratować życie”. Tym hasłem, Karl Lagerfeld - szef marki Chanel - zachęcał Francuzów do noszenia odblaskowych kamizelek (tu dla kierowców)(501-31)

 

Od 31 sierpnia po zmroku piesi poza terenem zabudowanym muszą nosić odblaski.

Nowe przepisy nie precyzują, czy mają to być kamizelki, zawieszki czy opaski.

 

Liczby: Według danych policji po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 m. Jeśli przyjąć, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to ok. 30 m, a przy prędkości 90 km/godz. - 90 m, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Pieszy, który ma na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 m. Kierowca ma więc czas, by wykonać manewr, który uchroni idącego. Może zwolnić, wyhamować czy bezpiecznie go ominąć.

Stan prawny: 31 sierpnia 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, która nakłada na pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym po zmroku obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Za brak odblasków policjant może ukarać mandatem od 20 do 500 zł. Przypomnijmy - dotychczasowe przepisy nakładały taki obowiązek jedynie na osoby poniżej 15. roku życia. Od dzisiaj obowiązek ten został rozszerzony na wszystkich poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Wyjątkiem jest tutaj pieszy poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementy odblaskowe czyli? Czyli: kamizelki, opaski, zawieszki, doszywki, wszywki w odzieży itp. Elementy odblaskowe można przyczepiać do odzieży, stosować niezależnie jako np. samozaciskowe opaski. Ich cena to kilka lub kilkanaście złotych. Nie trzeba od razu wyglądać jak choinka, albo zakładać specjalnej kamizelki, Wystarczą opaski na przedramię i podudzie, które nie zajmują miejsca, dostosowują się do kształtu ciała - komentuje Adam Reza, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Sądowych ds. Wypadków Drogowych.

Statystyki policyjne: W 2013 r. w Polsce odnotowano ok. 9,5 tysiąca wypadków z udziałem pieszych (26,5 proc. ogółu). Dla blisko 1150 piechurów skończyły się one śmiercią - ponad 34 proc. wszystkich ofiar na drogach. Piesi giną, przechodząc przez przejścia dla pieszych, czy idąc poboczem. Kierowcy tłumaczą się później, że ofiary nie widzieli. Potwierdzają to policyjne statystyki. O ile w okresie kwiecień-lipiec na drogach ginie ok. 50-60 pieszych miesięcznie, już w sierpniu ta liczba wzrasta do ok. 90 osób. We wrześniu ofiar jest 115, w październiku 140, a w listopadzie i grudniu ginie co miesiąc po 160 osób.

Może teraz kamizelka odblaskowa dla kierowcy? Wiele lat minęło zanim projekt zobowiązania pieszych do używania odblasków znalazł się w przepisach. Może idąc tym śladem należy zobowiązać wszystkich kierowców do posiadania w samochodzie kamizelki odblaskowej? Pasuje ona do każdego schowka samochodowego, jej koszt to nawet kilka złotych, a życie ratuje. Wszędzie tam, gdzie kamizelki są obowiązkowe, należy zakładać je za każdym razem, kiedy zarówno jako kierowcy jak i pasażerowie musimy opuścić pojazd, np. na skutek awarii, wypadku, na autostradzie czy innej drodze (oczywiście poza parkingami). Kamizelki odblaskowe obowiązują w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach (dotyczy też obcokrajowców), Chorwacji, Finlandii (można mieć paski odblaskowe), Francji, Hiszpanii, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, na Węgrzech i we Włoszech. Pamiętać należy, iż trzeba je przewozić w kabinie auta, a nie w bagażniku, chodzi przecież o założenie kamizelki przed wyjściem z pojazdu. (jm)