Legislacja

Pojazdy egzaminacyjne: o zdawalności i historii egzaminowania

6 marca 2012

66f92c34ca76ebefadd8c38e7a46b5597d219873cad7a37b2abebe0291dcbfe5e50b21a8619b5cf2

(Fot.: PD@N 416-27 i 29jm)

Na pytanie co Pan sądzi o propozycji wprowadzenia systemu punktowego na egzaminie na prawo jazdy. I to zarówno w części teoretycznej (tak jest w projekcie), ale też praktycznej

OSK RYSZARD WARSZAWSKI: Zdawalność najniższa w Europie! Liczba godzin szkolenia największa! Bo np. w Niemczech jest 14 jazd po 45 minut i zdawalność 75%. Dlaczego???

Żadne wydumane dywagacje o poziomie szkoleń itd. nie przemawiają do mnie. To WORD-y są przyczyną niskiej zdawalności! Gdyby zdawalność wzrosła do 40% WORD-y zbankrutują! Wielokrotnie sprawdziłem, jak egzaminator ma grupę 5. osobową to tak kombinuje żeby 2. zdało, jeżeli jesteś trzeci w kolejności, a już 2 zdało, ,,nie masz szans. Obleje cię, .sami sprawdźcie panowie instruktorzy.

Pamiętam jak szkoliłem za PRL to było tak: egzaminator przychodził do OSK siadał z tyłu i obserwował kursanta, bo to widać po 5 minutach czy umie czy nie! Zdawalność była chyba 95% a godzin 18. I tak jest w większości cywilizowanych krajów. Niestety Polska jest dzikim krajem jak powiedział jeden z polityków. Jestem przeciwny zmianom jakimkolwiek, jestem za likwidacją WORD-ów i PORD-ów zaorać i ziemię posypać solą techniczną, żeby juz nigdy podobne durne instytucje nie powstały. Weźmy przykład od mądrzejszych, od Niemców. Zwiększyć zdawalność do 75% na samochodach OSK a do Pana Panie pośle od czego tam, w jaki sposób wzrosną koszty egzaminu? Gdy egzamin będzie się odbywał samochodami OSK? Godzina jazdy w OSK kosztuje 40 zł a kursanci na egzaminie nie muszą jeździć godzinę, nawet 25 min. to za długo, po 5 min. widać umie, czy jeszcze nie. Ale z czego będą żyły gromady pasożytów na różnych poziomach biurokracji? BRD, WORD i inne gromady starszych facetów w garniturach, którzy straszą ludzi bezpieczeństwem, zagrożeniem i plagami egipskimi żeby utrzymać ciepłe posadki. Czas skończyć z tym, że prawo jazdy staje towarem trudnym do zdobycia, a jest niezbędne do pracy do życia! Natomiast łatwo je stracić, spirala podnoszenia kar jest ciągle nakręcana.

I jeszcze kilka opinii naszych Czytelników:

 

Wojciech O.: Szkolę w zakresie B1 i podstawiam pojazd na egzamin. Zwracam uwagę na problemy logistyczne-parking w WORD na ile samochodów -200 na dzień, oczekiwanie ok. 3 godz. Duże ośrodki podstawią jeden ze swoich samochodów na stałe do WORD-małe ośrodki tego nie zrobią-wypadną z rynku. To zmierza do kolejnej eliminacji małych firm.

ś

Ryszard K.: Zdawanie na samochodzie OSK wcale nie musi zwiększyć kosztów uzyskania prawa jazdy. Dzisiaj egzamin (45 minut ustawowo o ile egzamin nie jest przerwany) kosztuje 112 zł (cześć praktyczna). W związku ze słaba kondycją finansowa WORD-ów jest ciśnienie z ich strony by ten koszt był wyższy. 60 minut jazdy z instruktorem samochodem OSK kosztuje od 40 do 50 zł. Zatem podstawienie na 1 godzinę samochodu na egzamin (tyle wystarczy) nie powinien kosztować więcej jak godzina jazdy.

Druga sprawa to przytoczenie informacji niby na plus dla OSK to umożliwienie zasiadania w komisji przetargowej przedstawiciela OSK. Ten niby przywilej został podstępnie przemycony przez niektórych przedstawicieli środowiska OSK w porozumieniu z WORD w zasadzie w niewiadomym celu, albowiem fakt zasiadania przedstawiciela OSK w tej komisji poza przyjemnością wypicia szklanki wody mineralnej (o ile jest na stole) nic nie daje dlaczego?

1) WORD jako firma będąca na własnym rozrachunku musi dbać o swój interes bo to WORD jest płacącym i zamawiającym na swoje potrzeby samochody,

2) Prawo Zamówień Publicznych w sposób precyzyjny nakreśla ramy SIWZ,

3) Niemal w 100% SIWZ zakłada wybór najkorzystniejszej oferty opartej na cenie. Czyli najtańsza oferta wygrywa,

4) Każde ogłoszenie SIWZ jest jawne i każdy kto chce może się z nim zapoznać. Jeśli dopatrzy się zapisów preferujących jakąś konkretna markę samochodu ma prawo złożyć zawiadomienie (złożyć protest) o tej nieprawidłowości O czym zatem mógłby decydować przedstawiciel OSK?