Legislacja

Pomysł szkolenia na autostradach - chyba przedwczesny

24 marca 2012

f0f81cc7dfb7dee5aa6f4abe2281c966a73d044e

(Fot.: PD@N 421-69jm)

^ Czy młody kierowca, który właśnie otrzymał prawo jazdy będzie potrafił bezpiecznie poruszać się autostradą?

W ramach toczonych dyskusji nad projektem rozporządzenia o szkoleniu zgłoszony zotał pomysł nauki jazdy na autostradzie. Pomysłodawca uzasadniał: ćwiczenia na placu manewrowym są ważne, ale lepiej uczyć młodych jazdy na autostradach. Instruktorzy pytani dlaczego nie uczą kursantów poruszania się po autostradach odpowiadali: że, nie mają takiego obowiązku; boją się i nigdy z kursantem bez nakazem na autostradzie się nie pojawią. Niestety dyskusja okazała się szczątkowa. Opinie podzielone i mocno umiarkowane. Dzisiaj chyba jest to przedwczesna propozycja. Poniżej kilka dalszych opinii:

KRYSTYNA:Pracując jako instruktora, szkoliłam moich podopiecznych również na autostradach. Każdy miał na niej 1-2 godziny jazdy. Uważam, ze jest to potrzebne.

STACHU: Jeśli kursantowi nie chce się ruszyć głową, gałką oczną w ruchu miejskim, nie potrafi właściwie wykorzystać pasów włączania i wyłączania z ruchu przy prędkości 50km/h - TO NIC mu nie pomoże autostrada. 5 - letnie dziecko potrafi gaz wcisnąć w podłogę i jechać po prostej 140 km/h. Najlepiej, żeby zapłacił za to 40 zł zamiast należnych 280 zł. Urzędnicze fanaberie.

OSK-INSTRUKTOR: Każdy z moich kursantów jeździ autostradą. Jestem z Rybnika, gdzie mamy dostęp zarówno do A4 jak i A1 i właśnie tymi jeździmy. Zupełnie inne doświadczenie, nowe wrażenia, poszerzenie zakresu wiedzy czyli same plusy. Nie trzeba czegoś wprowadzać do ustawy żeby to zrobić. Każdemu instruktorowi, któremu zależy na prawidłowym wyszkoleniu swojego kursanta nie trzeba mówić co ma robić. Jest wiele ważniejszych spraw, które powinny być zapisane. Kto ma po autostradzie jeździć to i tak to będzie robił, bez względu czy prawo na niego taki obowiązek nakłada czy nie.

MARIAN R.: LUDZIE ŚCIE POSZALELI. ZARAZ JAZDA W RUCHU Z TRAMWAJEM,PÓŻNIEJ DWOMA,JAZDA PRZEZ SKRZYŻOWANIE KIEROWANE PRZEZ POLICJANTA, JAZDA PRZEZ PRZEJAZD Z OBECNOŚCIĄ DRÓŻNIKA ITD,ITD,ITD. WEŻTA SIĘ DO ROBOTY I NAUCZTA PODSTAWOWYCH ZASAD RUCHU DROGOWEGO A NIE WYMYŚLAĆ NIESTWORZONE RZECZY. KURSANT NA KURSIE POZNAĆ PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIĘ W RUCHU A DO RESZTY DOCHODZI SAM. I JESZCZE A MOŻE BY JAZDA Z RUCHEM LEWOSTRONNYM BO NIEKTÓRZY JADĄ DO ANGLII.

MICHAŁ: Wydaje mi się że obecny obowiązek szkolenia na drogach o podwyższonej prędkości powyżej 70 km/h jest wystarczający!.