Legislacja

Ponownie o egzaminach na egzaminatorów

15 lipca 2012

Posłowie Janusz Piechociński oraz Zbigniew Włodkowski złożyli interpelację (nr 6772) w sprawie odpowiedzi na interpelację poselską nr 1901 dotyczącej egzaminów na kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi.

 

Interpelacja (nr 6772)

do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej

w sprawie odpowiedzi na interpelację poselską nr 1901 dotyczącej egzaminów na kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi

Szanowny Panie Ministrze! Do naszych biur poselskich zgłosił się instruktor jazdy, który prowadzi szkolenia kandydatów na kierowców i kierowców w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy oraz szkolenia kierowców zawodowych, w sprawie odpowiedzi na interpelację nr 1901. Instruktor o 26-letnim stażu pracy. Po otrzymaniu treści odpowiedzi na interpelację stwierdził, że Pan Minister nie podaje do wglądu pytań, w których kandydat na egzaminatora popełnił błędy. Ministerstwo, jak zapisano w odpowiedzi na interpelację, nie udziela także wyjaśnień co do zakresu pytań i prawidłowych odpowiedzi. Przedstawił w tym zakresie pisma, jakie otrzymał z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź w następujących kwestiach:

1. Dlaczego przy egzaminach na kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów nie ma zastosowania art. 51 punkt 3 Konstytucji RP (Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Ograniczenie tego prawa może określić ustawa)?

2. Jaki wpływ na przebieg egzaminu miałoby udostępnienie pytań, które wcześniej zadawano egzaminowanym?

3. Szkolenie na egzaminatora przeprowadzają egzaminatorzy o najwyższych kwalifikacjach w tym kraju. Jakie więc są statystyki zdawalności podczas egzaminów na egzaminatorów i efektywności przeprowadzonych szkoleń?

Z poważaniem

Posłowie Zbigniew Włodkowski i Janusz Piechociński