(Fot.: PD@N 394-9jm)
Na swoim 96. posiedzeniu Sejm RP przyjął do wiadomości raport Rady Ministrów “Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działania realizowane w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2010 r. oraz rekomendacje na rok 2011” wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury. Komisja Infrastruktury rekomendowała tekst do przyjęcia. Na forum Sejmu dokument przyjęto 151. głosami za, 268 przeciw, 1 wstrzymującym się w glosowaniu nad wnioskiem o odrzucenie. Dokument opracowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy współpracy Instytutu Transportu Samochodowego rząd przyjął 6 maja br. Wg danych dokumentu w 2010 r. doszło do 38 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 3907 osób, a 48 tys. zostało rannych, zgłoszono 416 tys. kolizji. W porównaniu z 2009 r. jest to mniej wypadków o 5,3 tys. (12,1 procent), mniej zabitych o 665 (14,6 procent), mniej rannych o 7 tys. (12,7 procent); odnotowano natomiast więcej kolizji - o 34,3 tys. (9 procent). Z raportu wynika, że sprawcami wypadków są najczęściej kierowcy - 79 procent i piesi - 11 procent Wśród przyczyn wypadków powodowanych przez kierujących pojazdami najczęstszymi są: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach - 30 procent, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu - 25 procent, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu - 14 procent. - Zagrożenie Polaków utratą życia w wypadku drogowym jest nadal jednym z największych w Europie, prawie dwa razy wyższe niż średnio w Unii Europejskiej - napisano w raporcie. W dokumencie przedstawiono także wnioski i rekomendacje na rok 2011. Wśród nich wskazano na: kontynuację działań edukacyjnych w zakresie zasad ruchu drogowego oraz promocję bezpiecznych zachowań na drodze a także popularyzację tej tematyki w programach studiów, np. prawniczych i pedagogicznych.