Legislacja

Prawo jazdy z USA - czy legalne?

21 sierpnia 2009

e6ba51ca12b96d154e70c5c44c821ee811213169 

(Fot.: PD@N 312-19) ^ Prawo jazdy stanu California

 

Płacisz, wysyłasz dokumenty i wkrótce masz w ręku amerykańskie prawo jazdy. Bez egzaminu i kursu. – Przez luki prawne rośnie rzesza piratów wiozących śmierć – grzmią ośrodki szkolenia kierowców. Przedstawiciel handlowy dużej firmy z Lublina stracił prawo jazdy, kolejne próby egzaminu praktycznego bez powodzenia. W warszawskim tygodniku ogłoszeniowym znalazłem anons o możliwości "uzyskania” prawa jazdy w USA, nie ruszając się z Polski. Za 4000 zł. Zadzwonił do ogłoszeniodawcy, uzgodnił szczegóły. Wysłał mu kserokopię dowodu osobistego, paszportu, swoje zdjęcie oraz wypełniony, oryginalny amerykański formularz zgłoszenia do egzaminu na prawo jazdy. Za trzy tygodnie miałem w ręku amerykański dokument wydany w stanie Connecticut. I to z uprawnieniami do prowadzenia wszystkich pojazdów, łącznie z autobusem i ciężarówką – dodaje – relacjonował “Dziennik Wschodni”. Nowe prawo jazdy figuruje w amerykańskich rejestrach. I tu pytanie o legalność. Kontrolowany przez polską policję legitymuje się amerykańskim prawem jazdy, bez problemów. Amerykanie nie honorują polskich, my nie uznajemy amerykańskich praw jazdy – tłumaczy Arkadiusz Arciszewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Problemu nie ma po ich legalizacji (trzeba zdać egzamin teoretyczny). Do egzaminu należy przedstawić wniosek o wymianę prawa jazdy, wzór podpisu, zdjęcie, tłumaczenie amerykańskiego prawa jazdy sporządzone przez tłumacza przysięgłego, kopię amerykańskiego prawa jazdy oraz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia - tłumaczy dziennikowi Artur Banaszkiewicz z WORD w Lublinie. W naszym województwie co miesiąc 8–10 osób stara się o wymianę amerykańskiego dokumentu na polski. W praktyce nie można sprawdzić, czy wszystkie zdobyto legalnie, przechodząc w USA odpowiedni kurs. To kolejna luka w prawie.

- Prawo jazdy dla człowieka, który nie potwierdził, że umie jeździć samochodem, to jakieś kuriozum. Zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie. Trzeba to zlikwidować – zapowiadział poseł Wojciech Żukowski.

- Policja i WORD-y przestrzegają przed takim upraszczaniem drogi do prawa jazdy. Po pierwsze my nie uznajemy amerykańskiego prawa jazdy - mówi nadkomisarz Grzegorz Sudakow, szef zachodniopomorskiej drogówki. - Kierowca musiałby sobie wyrobić dodatkowo prawo jazdy międzynarodowe. Jednak nawet jeśli by mu się to udało, to i tak ma marne szanse, że przejdzie kontrolę drogową. W naszej bazie danych widniałby jako osoba, która nie ma prawa jazdy lub je straciła. Dla nas oznacza, że nie ma w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdów - powiedział Sudakow.

- Zbigniew Wiczkowski, dyrektorWORD w Słupsku uważa, że to bardzo niebezpieczny proceder, który należy jak najszybciej ukrócić. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo - argumentuje. Osoba, która w ten sposób zdobędzie prawo jazdy jest wielkim zagrożeniem na drodze dla siebie i innych.

- Nikt nic nie wie o umiejętnościach kierowców, którzy otrzymali w ten sposób uprawnienia

- powiedział Maciej Kulka, właściciel lubelskiej szkoły jazdy.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy w USA:

 

Egzamin na prawo jazdy składa się z 3 elementów: egzaminu teoretycznego, testu na wzrok oraz egzaminu praktycznego.

Test pisemny (znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego) jest dość prosty pod warunkiem, że zapoznamy się wcześniej z przepisami obowiązującymi w danym stanie. Podręcznik jest dostępny również w języku polskim, jak też egzamin tekstowy można zdawać w języku polskim. Ale nie można zdawać egzaminu w obcym języku na motocykl ani na prawo jazdy zawodowe (wyłącznie po angielsku bez pomocy tłumacza). Amerykańskie przepisy ruchu drogowego są bardzo podobne do polskich, ale są jednak drobne różnice, których trzeba się nauczyć. Jeżeli kandydatowi na kierowcę nie uda się zdać egzaminu teoretycznego, to następne podejście może mieć miejsce już następnego dnia. Egzamin ten można zdawać wielokrotnie. Po zdaniu egzaminu teoretycznego kandydat na kierowcę nie musi od razu przystępować do egzaminu praktycznego. Może poprosić o czasowe prawo jazdy (learning driver license) lub zdawać “jazdę” w dowolnym terminie.

Przed egzaminem praktycznym obowiązkowa jest kontrola wzroku. 

Egzamin praktyczny wymaga wcześniejszego umówienia się na konkretny termin. DMV (instytucja zajmująca się wydawaniem prawa jazdy w USA - Department of Motor Vehicles) nie zapewnia samochodu podczas egzaminu, więc należy stawić się z własnym lub wypożyczonym samochodem. W zależności od stanu obowiązują różne procedury i wzory dokumentów. Egzamin praktyczny można zdawać tylko 3 razy, po tych próbach ponowne podejście za rok.

Za egzamin nie pobiera się żadnych opłat, płacimy tylko za wydanie prawa jazdy – dzielą się swoimi doświadczeniami Polacy przebywający w USA.