Legislacja

Priorytety Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na 2014 rok

10 stycznia 2014

 

3889a72fba748b2664978df9ee539cf213235f8d

(Fot.: PD@N 481-2-2premier.gov.pl)

 

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: Wicepremier Elżbieta Bieńkowska przedstawiła informacje o działaniach z zakresu infrastruktury i rozwoju, które będą realizowane w 2014 r. Wśród priorytetów wymieniła zakończenie negocjacji z Komisją Europejską dokumentów na nową perspektywę, rozpoczęcie realizacji pierwszego pakietu projektów infrastrukturalnych, ogłaszanie kolejnych przetargów drogowych.

- Jesteśmy pierwszym krajem, który opracował pakiet dokumentów na perspektywę 2014-2020. Zakładamy, że w lipcu zakończymy ich negocjacje z Komisją Europejską - powiedziała wicepremier Bieńkowska. Przypomniała również, że po raz pierwszy Polska jest w takiej sytuacji, że od początku nowej perspektywy może ogłaszać przetargi i rozpoczynać inwestycje infrastrukturalne realizowane przez podmioty publiczne.

Wicepremier przedstawiła priorytety resortu z zakresu transportu na 2014 r. W najbliższych miesiącach rozpocznie się realizacja, zostaną rozstrzygnięte lub zostaną ogłoszone przetargi dla następujących, kluczowych ciągów dróg ekspresowych i autostrad w Polsce: Południowej Obwodnicy Warszawy, połączenia autostrady A2 i A1 na odcinku Bydgoszcz - Nowe Marzy, S5 Wrocław - Poznań - Bydgoszcz, autostrady A1 na odcinku Pyrzowice - Częstochowa z obwodnicą Częstochowy; drogi ekspresowej S3 na południe od Legnicy, S8 Radziejowice - Białystok, S7 zarówno na północ jak i na południe od Warszawy, łącznie z obwodnicami Radomia, Jędrzejowa i fragment “Zakopianki”, S17 Warszawa - Lublin, S19 Rzeszów - Lublin, S51 Olsztyn - Olsztynek. W kwestii transportu kolejowego zadaniem resortu będzie kompleksowa modernizacja 500 km linii kolejowych oraz rozpoczęcie kursowania składów Pendolino.