Legislacja

Przedsiębiorcy zapłacą mniej

1 stycznia 2007

Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego poinformowało, iż od dnia 1 stycznia 2007r. wchodzi w życie ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635). Zgodnie z art. 3 ustawy - opłacie skarbowej nie będą podlegały wszystkie, wydawane przez BOTM dokumenty tj.: licencje, zezwolenia, świadectwa kierowcy, zezwolenia zagraniczne, formularze jazdy, certyfikaty potwierdzające spełnienie przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu, zaświadczenia na międzynarodowy przewóz drogowy na potrzeby własne, gdyż podlegają one opłatom o charakterze publicznoprawnym na podstawie odrębnych przepisów. Opłacie skarbowej podlega natomiast złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Opłacie tej podlega również pełnomocnictwo zawarte w innym dokumencie. Zwolnienie od ponoszenia opłaty skarbowej występuje, gdy dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia: poświadczony jest notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniający do odbioru dokumentów; w sprawach: a) karnych, karnych skarbowych i dyscyplinarnych oraz w sprawach o wykroczenia, cywilnych, w których mocodawcy przysługuje zwolnienie od kosztów sądowych; jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu; jeżeli mocodawcą jest podmiot określony w art. 7 pkt 1-5 ustawy.