Legislacja

Przepisy, których oczekujemy w 2009 roku

1 stycznia 2009

1. Od kilku tygodni obowiązują wyższe mandaty karne za niektóre wykroczenia drogowe. Pewnie od połowy przyszłego roku, zaczną obowiązywać nowe, bardziej surowe zasady przydziału punktów karnych. Na razie nad nowymi zasadami ,,punktowania'' kierujących pracuje Komenda Główna Policji. Projekt ma być gotowy w styczniu. Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji powiedział nam: - Na razie trudno mówić o jakichkolwiek konkretach. My przedstawiamy jedynie nasze propozycje, które trafią do komend policji w terenie, różnych organizacji, w tym motoryzacyjnych itp. I dopiero po zebraniu wszystkich opinii, ostateczną wersję projektu przedstawimy ministrowi administracji i spraw wewnętrznych. Kiedy zatem punkty będą inaczej naliczane? - Nie wcześniej jak od połowy 2009 roku. Nie chcemy niczego robić pochopnie - dodał Wasiak. Dlaczego proponujecie zmiany w zasadach przydziału punktów? - Wydaje się, że generalnie punkty się sprawdziły. Ale są wykroczenia, które kierowcy popełniają, bo pewnie nie zdają sobie sprawy jak są niebezpieczne. Przykładem niech będzie rozmowa przez telefon komórkowy, bez niezbędnego zestawu głośnomówiącego - dodaje Wasiak. 

2. 16 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Z projektu wynika, że w Polsce można będzie rejestrować samochody używane sprowadzone z Unii Europejskiej, o ile mają one ważne badania techniczne, wykonane w jednym z krajów Unii Europejskiej. A przypomnijmy, że wcześniej chcąc takie auto zarejestrować, trzeba było odwiedzić stację diagnostyczną. Wprowadzenie tych przepisów wiąże się z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z czerwca 2008 r. Trybunał uznał, że Polska wprowadzając przed rejestracją w naszym kraju, wymóg badania technicznego importowanych pojazdów używanych, zarejestrowanych wcześniej w innych państwach UE, łamie zobowiązania wynikające z art. 28 Traktatu podpisanego przez Wspólnotę Europejską. Projekt zmian w Kodeksie drogowym trafi niebawem do Sejmu. Najprawdopodobniej wejdzie w życie nie wcześniej jak późną wiosną 2009 roku.

3. Do jesieni 2010 roku zostaną ukończone prace nad całościowym opracowaniem projektu nowego Kodeksu cywilnego - wstępnie ocenia ministerstwo sprawiedliwości. Będzie to pierwsza tak znacząca zmiana w prawie cywilnym od 1964 roku.