Legislacja

Rolkarz na drodze rowerowej, to wykroczenie i 50 zł mandatu

25 maja 2012

fb4b56175e0facaa01014fd1b28b990110beba00(Fot.: PD@N 429-13jm)

^ We Francji rolkarze powszechnie korzystają ze dróg rowerowych

Rolkarze szukają swojego miejsca na drogach. Apelują o dopuszczenie do użytkowania dróg rowerowych. Na pytanie - czy rolkarze powinni jeździć drogami rowerowymi? - cykliści odpowiadają różnie. Przede wszystkim do sprawy podchodzą sceptycznie, mówią: OK, jeśli zamontują sobie światła, hamulce i będą się trzymali prawej strony. I kontynuują: bo rolkarz nie porusza się w linii prostej, tylko zygzakiem, wymachuje rękami, a drogi rowerowe są wąskie. Niech walczą o własne trasy. Rolkarze sa coraz bardziej zorganizowali. W krajach Europy współdzielenie tras przez obie grupy jest codziennością.

Tydzień temu po raz pierwszy przejechali ul. Piotrkowską w większej, kilkudziesięcioosobowej grupie. Amatorzy kółek pod nogami czują się dyskryminowani, bo na ulicach zgodnie z prawem są traktowani jak piesi. Tymczasem w mieście nie ma tras, którymi mogliby komfortowo jeździć. Chcą mieć zatem możliwość jeżdżenia drogami rowerowymi. Pomysł podoba się policji. Marzena Boratyńska z wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej uważa, że ze względu na rozwijane prędkości lepiej byłoby, gdyby rolkarze jeździli po ścieżkach. Z kolei Witold Kopeć, pełnomocnik prezydenta ds. polityki rowerowej, zapowiedział, że ścieżki w parku Poniatowskiego będą szersze, tak aby zmieścili się tam również amatorzy kółek przymocowanych do butów.

Przypomnijmy - rolkarz wg art. 11 ustawy - Prawo o ruchu drogowego to pieszy, dzisiaj to ciągle wykroczenie, za które grozi 50 złotych mandatu.